Kvůli úsporám se oseká 34 finančních úřadů. Veřejnost rozdíl nepozná, slibuje správa

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2019 16:53
Finanční správa navrhuje od roku 2020 omezit činnost 34 územních pracovišť finančních úřadů. Plánuje tak ušetřit 686 milionů korun. Opatření by nemělo mít zásadní dopad na služby poskytované veřejnosti, informovalo Generální finanční ředitelství (GFŘ). Podle něho jde o předběžný návrh, o němž chce generální ředitelka správy Tatjana Richterová mluvit se starosty dotčených obcí. Ti plánované omezení kritizují.
Finanční úřad. Ilustrační foto
Finanční úřad. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"Jsme připraveni vyslechnout případné návrhy či stanoviska ze strany zástupců územních samospráv a až po ukončení těchto jednání budeme moci s plnou odpovědností rozhodnout, která pracoviště budou převedena do optimalizovaného režimu," uvedla v tiskové zprávě Richterová.

V omezeném režimu tak plánuje finanční správa zajištění činnosti uvedených územních pracovišť pro veřejnost v úředních dnech minimálně dvěma pracovníky, v případě potřeby pak dočasně činnost rozšířit. Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy.

Starostové dotčených obcí, které ČTK oslovila, plán kritizují. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny (TOP 09) jde o bezmyšlenkovitý návrh, který znovu oddálí státní správu lidem. Stejný pohled na věc má i starosta Stříbra a poslanec Václav Votava (ČSSD).

"Říkáme, že je to nesmysl, a protestujeme proti tomu. Tímto se zase vzdaluje státní správa od občana. V obcích s rozšířenou působností by tato pracoviště měla zůstat," řekl Votava.

Starosta Litovle na Olomoucku Viktor Kohout se obává, že po redukci pracovníků se místní pobočka finančního úřadu promění v pouhou podatelnu, jejíž zaměstnanci nebudou mít čas lidem poradit či vysvětlit daňové záležitosti. Obavy z omezení služeb klientům má také starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). "Místo toho pak stát zas bude akorát rozdávat pokuty," řekl.

V současnosti má finanční správa 201 územních pracovišť. Správa přitom dnes upozornila, že má v porovnání se sousedními zeměmi jednoznačně nejhustší síť územních pracovišť, a to 20,5 na jeden milion obyvatel.

Slovensko má podle správy na jeden milion obyvatel 14,8 kontaktních míst, Polsko 10,8, Rakousko a Bavorsko osm a z ostatních států má například Dánsko pouze 5,5 pracovišť na milion obyvatel.

Předběžný návrh transformace územních pracovišť na optimalizovaný režim:

 Krajský finanční úřad Územní pracoviště finančního úřadu  Krajský finanční úřad Územní pracoviště finančního úřadu
 FÚ pro Jihočeský kraj  ÚzP v Trhových Svinech  FÚ pro Liberecký kraj ÚzP v Novém Boru
  ÚzP v Kaplici   ÚzP v Tanvaldu
  ÚzP v Dačicích   ÚzP ve Frýdlantu
 FÚ pro Jihomoravský kraj ÚzP v Mikulově  FÚ pro Moravskoslezský kraj ÚzP ve Frýdlantu nad Ostravicí
  ÚzP v Bučovicích  FÚ pro Olomoucký kraj ÚzP v Litovli
  ÚzP ve Slavkově u Brna    
  ÚzP v Moravském Krumlově  FÚ pro Pardubický kraj ÚzP v Hlinsku
FÚ pro Karlovarský kraj ÚzP v Ostrově   ÚzP v Holicích
  ÚzP v Mariánských Lázních   ÚzP v Litomyšli
 FÚ pro Kraj Vysočina ÚzP v Chotěboři   ÚzP v Moravské Třebové
  ÚzP v Ledči nad Sázavou  FÚ pro Plzeňský kraj ÚzP v Kralovicích
  ÚzP v Bystřici nad Perštejnem   ÚzP v Sušici
 FÚ pro Královéhradecký kraj ÚzP v Novém Bydžově   ÚzP ve Stříbře
  ÚzP v Hořicích  FÚ pro Ústecký kraj ÚzP v Libochovicích
  ÚzP v Broumově   ÚzP v Litvínově
  ÚzP v Jaroměři  FÚ pro Zlínský kraj ÚzP ve Valašských Kloboukách
  ÚzP v Kostelci nad Orlicí   ÚzP v Luhačovicích
  ÚzP ve Dvoře Králové nad Labem

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy