Branou pro útoky na úřady USA prý mohla být ruská firma sídlící v Česku. Ta to odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2021 19:53
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověřuje, zda hackeři, kteří napadali sítě amerických úřadů a firem, nepronikli také do softwaru ruské firmy JetBrains sídlící v Česku. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Bezpečnostní experti varují, že útoky, které trvaly měsíce, mohly být největším narušením amerických sítí v historii. Firma takovou možnost odmítá.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Podle webu listu The New York Times (NYT) ruští hackeři mohli použít software JetBrains jako prostředek k proniknutí do sítí amerických technologických společností i vlády. 

JetBrains se označuje za firmu poskytující vývojářské nástroje usnadňující a zefektivňující práci profesionálních vývojářů, která má po dvou dekádách existence zastoupení v pěti zemích světa, mimo jiné v USA a Rusku. Jejích služeb prý využívají vývojáři 300 000 firem. Jednou z nich je i společnost SolarWinds z Austinu v Texasu, jejíž software pro správu sítě sehrál podle NYT ústřední roli při pronikání hackerů do sítí americké vlády a soukromých firem.

Vyšetřovatelé se zaměřují na produkt JetBrains s názvem TeamCity, který umožňuje vývojářům testovat a vyměňovat softwarový kód před jeho vydáním, uvádí NYT.

Firma je připravena spolupracovat

Pražská společnost JetBrains není zapojena do hackerských průniků do sítí amerických úřadů a firem, uvedl na firemním blogu její výkonný ředitel Maxim Šafirov. V případě vyšetřování je firma připravena plně spolupracovat, doplnil. 

JetBrains poskytuje vývojářské nástroje pro profesionální vývojáře, v roce 2000 ji v Praze založili tři ruští programátoři jako startupový projekt. V současnosti zaměstnává JetBrains přes 1250 lidí. "Zaprvé a především, JetBrains se tohoto útoku žádným způsobem neúčastnila, ani do něj nijak nebyla zapojena," uvedl Šafirov. Podle něj firmu v této věci zatím nekontaktovaly žádné vládní ani bezpečnostní orgány, o vyšetřování neví. "Pokud je takové vyšetřování zahájeno, úřady se mohou spolehnout na naši plnou spolupráci," doplnil.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy