Falešný Putin, Trump i Obama. Umělá inteligence dokáže vytvořit i lživá videa

Jan Prokeš Jan Prokeš
7. 8. 2017 14:13
Umělá inteligence je již schopná vytvořit videa s vymyšlenými proslovy politiků. Vědci jsou schopni vkládat slova do úst Baracku Obamovi nebo Vladimiru Putinovi. Falešné zprávy tak budou ještě hůře rozeznatelné od těch pravých.
Vědci jsou schopni vkládat slova do úst Baracku Obamovi nebo Vladimiru Putinovi. Falešné zprávy tak budou ještě hůře rozeznatelné od těch pravých. | Video:

Praha - Úprava reality pomocí Photoshopu nebo nejrůznějších filtrů na sociálních sítích získává nyní nový rozměr. Z fotek se přesouvá i do videa. Umělá inteligence dokáže vložit člověku do úst slova, která nikdy neřekl. Videa s vymyšlenými proslovy politiků jsou pak k nerozeznání od pravých nahrávek.

Tým vědců z Washingtonské univerzity dokázal vymodelovat tvář bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, která při každém slovu umí napodobit pohyb jeho tváře, a je tak k nerozeznání od skutečného Obamy (viz úvodní video k textu).

Umělá inteligence se naučí člověka napodobovat z různých videozáznamů, kterých jsou zrovna v případě Obamy stovky hodin. Naučí se tak mimiku jeho tváře, pohyby hlavy nebo to, jak vyslovuje jednotlivá slova.

Od softwaru si vědci slibují, že by mohl například opravovat videohovory při špatném internetovém spojení. Technologie by se dala využít také ve filmu nebo televizi.

S podobně propracovanou technologií přišli také vědci z univerzity v kalifornském Stanfordu. Ta umožňuje druhé osobě vkládat politikům slova do úst takřka v přímém přenosu.

Výzkumníci svůj vynález s názvem Face2Face představili na videích s Georgem Bushem, Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem.

Technologie vědců ze Stanfordu umožňuje druhé osobě vkládat politikům slova do úst takřka v přímém přenosu. | Video:

Technologie, na jejímž vývoji se finančně podílely společnosti Google, Samsung, Facebook a Intel, tak přináší hrozbu, že svět brzy zaplaví ještě propracovanější falešné zprávy. Což je v době, kdy je pro řadu lidí stále složitější rozeznat pravdivé zprávy od těch lživých, velký problém.

Tvůrci těchto programů nicméně ujišťují, že pracují také na technologii, která by takto upravená videa rozpoznala.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy