Falešný Putin, Trump i Obama. Umělá inteligence dokáže vytvořit i lživá videa

Jan Prokeš Jan Prokeš
7. 8. 2017 14:13
Umělá inteligence je již schopná vytvořit videa s vymyšlenými proslovy politiků. Vědci jsou schopni vkládat slova do úst Baracku Obamovi nebo Vladimiru Putinovi. Falešné zprávy tak budou ještě hůře rozeznatelné od těch pravých.
Vědci jsou schopni vkládat slova do úst Baracku Obamovi nebo Vladimiru Putinovi. Falešné zprávy tak budou ještě hůře rozeznatelné od těch pravých. | Video:

Praha - Úprava reality pomocí Photoshopu nebo nejrůznějších filtrů na sociálních sítích získává nyní nový rozměr. Z fotek se přesouvá i do videa. Umělá inteligence dokáže vložit člověku do úst slova, která nikdy neřekl. Videa s vymyšlenými proslovy politiků jsou pak k nerozeznání od pravých nahrávek.

Tým vědců z Washingtonské univerzity dokázal vymodelovat tvář bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, která při každém slovu umí napodobit pohyb jeho tváře, a je tak k nerozeznání od skutečného Obamy (viz úvodní video k textu).

Umělá inteligence se naučí člověka napodobovat z různých videozáznamů, kterých jsou zrovna v případě Obamy stovky hodin. Naučí se tak mimiku jeho tváře, pohyby hlavy nebo to, jak vyslovuje jednotlivá slova.

Od softwaru si vědci slibují, že by mohl například opravovat videohovory při špatném internetovém spojení. Technologie by se dala využít také ve filmu nebo televizi.

S podobně propracovanou technologií přišli také vědci z univerzity v kalifornském Stanfordu. Ta umožňuje druhé osobě vkládat politikům slova do úst takřka v přímém přenosu.

Výzkumníci svůj vynález s názvem Face2Face představili na videích s Georgem Bushem, Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem.

Technologie vědců ze Stanfordu umožňuje druhé osobě vkládat politikům slova do úst takřka v přímém přenosu. | Video:

Technologie, na jejímž vývoji se finančně podílely společnosti Google, Samsung, Facebook a Intel, tak přináší hrozbu, že svět brzy zaplaví ještě propracovanější falešné zprávy. Což je v době, kdy je pro řadu lidí stále složitější rozeznat pravdivé zprávy od těch lživých, velký problém.

Tvůrci těchto programů nicméně ujišťují, že pracují také na technologii, která by takto upravená videa rozpoznala.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy