Expředseda rady Volkswagenu může skončit i v dozorčí radě Porsche, píše německý tisk

ČTK ČTK
12. 3. 2017 22:12
Expředseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch může nyní přijít rovněž o křeslo v dozorčí radě holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým majitelem Volkswagenu, tvrdí německý tisk.
Foto: ČTK

Berlín - Bývalý předseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch může přijít rovněž o křeslo v dozorčí radě holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým majitelem Volkswagenu. Informoval o tom německý list Bild am Sonntag.

Akcionáři holdingu Porsche SE, který ovládají rodiny Porschů a Piëchů, budou o budoucím složení dozorčí rady hlasovat na valné hromadě koncem května. Rodiny se podle listu Bild am Sonntag dohodly, že Ferdinanda Piëcha zbaví mandátu. Konečný seznam kandidátů do dozorčí rady má být připraven do poloviny dubna a jeho schválení na valné hromadě by mělo být podle agentury DPA pouze formalitou. Mluvčí společnosti Porsche SE, která ve Volkswagenu vlastní 52 procent hlasovacích práv, uvedl, že o složení dozorčí rady zatím nebylo rozhodnuto.

Devětasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a spoluvlastníkem holdingové společnosti Porsche SE. Z čela dozorčí rady Volkswagenu odešel v dubnu 2015 po prohraném mocenském boji s tehdejším generálním ředitelem Martinem Winterkornem.

Piëch nyní tvrdí, že Winterkornovi a některým členům dozorčí rady VW již zhruba půl roku před vypuknutím emisního skandálu poskytl informace o možných podvodech s emisemi, které prý získal od jisté izraelské bezpečnostní firmy. Dozorčí rada VW jeho tvrzení popírá. V únoru Volkswagen naznačil, že by proti Piëchovi mohl podniknout právní kroky, připomíná agentura Reuters.

Volkswagen předloni v září v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 1,2 milionu vozidel Škoda Auto.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy