Expředseda rady Volkswagenu může skončit i v dozorčí radě Porsche, píše německý tisk

ČTK ČTK
12. 3. 2017 22:12
Expředseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch může nyní přijít rovněž o křeslo v dozorčí radě holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým majitelem Volkswagenu, tvrdí německý tisk.
Foto: ČTK

Berlín - Bývalý předseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch může přijít rovněž o křeslo v dozorčí radě holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým majitelem Volkswagenu. Informoval o tom německý list Bild am Sonntag.

Akcionáři holdingu Porsche SE, který ovládají rodiny Porschů a Piëchů, budou o budoucím složení dozorčí rady hlasovat na valné hromadě koncem května. Rodiny se podle listu Bild am Sonntag dohodly, že Ferdinanda Piëcha zbaví mandátu. Konečný seznam kandidátů do dozorčí rady má být připraven do poloviny dubna a jeho schválení na valné hromadě by mělo být podle agentury DPA pouze formalitou. Mluvčí společnosti Porsche SE, která ve Volkswagenu vlastní 52 procent hlasovacích práv, uvedl, že o složení dozorčí rady zatím nebylo rozhodnuto.

Devětasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a spoluvlastníkem holdingové společnosti Porsche SE. Z čela dozorčí rady Volkswagenu odešel v dubnu 2015 po prohraném mocenském boji s tehdejším generálním ředitelem Martinem Winterkornem.

Piëch nyní tvrdí, že Winterkornovi a některým členům dozorčí rady VW již zhruba půl roku před vypuknutím emisního skandálu poskytl informace o možných podvodech s emisemi, které prý získal od jisté izraelské bezpečnostní firmy. Dozorčí rada VW jeho tvrzení popírá. V únoru Volkswagen naznačil, že by proti Piëchovi mohl podniknout právní kroky, připomíná agentura Reuters.

Volkswagen předloni v září v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 1,2 milionu vozidel Škoda Auto.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy