Exportérem roku se stala opět automobilka Škoda Auto

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2014 19:39
Stejně jako v minulém ročníku soutěže se na druhém místě umístila společnost Foxconn CZ, na třetí pozici se dostal Agrofert.
Vývojové centrum Škoda Auto.
Vývojové centrum Škoda Auto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vítězem 20. ročníku soutěže Exportér roku 2014 je opět mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. V kategorii podle nárůstu exportu zvítězil výrobce letadel Aircraft Industries. Ocenění dnes předal zástupcům firem na slavnostním večeru prezident Miloš Zeman.

Stejně jako v minulém ročníku soutěže se na druhém místě umístila společnost Foxconn CZ, na třetí pozici se dostal Agrofert. V žebříčku podle nárůstu exportu v loňském roce se za Aircraft Industries umístily společnosti Aero Vodochody a Tatra Trucks.

Vítězem kategorie dle objemu exportu v letech 1993 až 2013 byla také vyhlášena Škoda Auto. Podle průměrného nárůstu exportu ve stejném období zvítězil výrobce pneumatik Mitas. Na druhé pozici skončila Siemens Group a třetí je AGC Automotive Czech.

Podle prezidenta Zemana je politika doporučených zemí pro export naprosto zbytečná. "To, co exportéři potřebují, pokud to sami nevědí, je nikoli regionální preference, ale oborová preference," řekl Zeman. Příkladem je podle něj Tádžikistán, který je nejchudší zemí Střední Asie, a který má ale obrovský hydroenergetický potenciál.

"Přestaňme si hrát na země, které jsou preferované a země, které jsou nepreferované, není to k ničemu," dodal prezident.

Zvláštní cenu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře pro exportéra, který vyváží svoje výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost CommScope Czech Republic, která se zabývá výrobou telekomunikačních a elektronických zařízení.

V kategorii Nejlepší exportní transakce podpořená státem pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 milionů korun podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo EGAP nejlépe vyhověly projekty M Steel Projects, Papcel a GE Aviation Czech.

Soutěž Exportér roku má tradičně několik kategorií a zúčastnit se jí mohli všichni exportéři se sídlem v České republice s ročním objemem vývozu nad 100 milionů korun. Pořadateli soutěže jsou Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR.

Velcí exportéři (nad 500 mil. Kč) podle objemu exportu v roce 2013:

1. Škoda Auto
2. Foxconn CZ
3. Agrofert
4. Moravia Steel
5. Panasonic AVC Networks Czech,
6. Siemens Group Česká republika
7. Bosch Diesel
8. ArcelorMittal Ostrava
9. Robert Bosch
10. Iveco Czech Republic

zdroj: www.exporterroku.com

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy