Výbuch terminálu v Texasu škrtí export plynu pro EU. Oprava potrvá měsíce, cena roste

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 6. 2022 11:18
Výpadek terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který v Texasu provozuje americká společnost Freeport LNG, po požáru potrvá mnohem déle, než se předpokládalo. Firma nyní očekává, že mimo provoz bude alespoň do září a že činnost plně obnoví až na konci letošního roku. Z terminálu směřuje LNG do Evropské unie, kde se cena plynu po sdělení firmy začala zvyšovat.
Kouř nad LNG terminálem v texaském Freeportu, odkud se vypravuje pětina dodávek zkapalněného zemního plynu pro Evropu.
Kouř nad LNG terminálem v texaském Freeportu, odkud se vypravuje pětina dodávek zkapalněného zemního plynu pro Evropu. | Foto: Reuters

Freeport LNG patří k největším vývozním zařízením na LNG ve Spojených státech. Požár zařízení firmy zachvátil minulý týden a původně se management domníval, že terminál provoz obnoví zhruba za tři týdny, uvedla agentura Reuters.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ve středu před 11:00 vykazovala růst skoro o čtyři procenta zhruba na 101 eur (2500 korun) za megawatthodinu. Nad 100 eury byla naposledy před měsícem. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Naopak v USA cena plynu klesla. Zařízení ve Freeportu se na vývozu LNG z USA totiž podílí asi z 20 procent a odstávka znamená i nižší poptávku po surovině. Z Texasu se teď vyváží LNG hlavně do Evropy, která se snaží zbavit závislosti na ruských energiích.

V zařízení Freeport LNG, jednom z největších na vývoz zkapalněného plynu v USA, začalo po explozi hořet minulou středu. Původně měl být terminál uzavřen jen na tři týdny.

"V kontextu slabé nabídky z Ruska je LNG hlavním prvkem, který zabránil návratu cen plynu v Evropě na březnová maxima," uvedli analytici společnosti Engie EnergyScan.

Ceny plynu se začaly zvyšovat už loni na podzim, podle části ekonomů v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv. Před rokem se cena plynu v TTF pohybovala kolem 19 eur za megawatthodinu, ale už před koncem loňského roku překročila 120 eur/MWh, než se opět snížila. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu stál plyn v TTF přechodně i 345 eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, jež ho nemá v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy