Komise povolila obří výměnu mezi E.ON a RWE. České plynárenství však musí prodat

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2019 10:35
Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v Česku. Rozhodla o tom Evropská komise (EK). Schválila tak návrh, který jí E.ON sám předložil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Německá společnost innogy je největším distributorem plynu v Česku, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro více než 1,6 milionu zákazníků.

E.ON kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou firmou RWE. E.ON by po dokončení transakce měl působit převážně v distribuci a maloobchodním prodeji elektřiny a plynu, RWE pak zejména v produkci elektřiny na velkoobchodním trhu. RWE se také stane klíčovým hráčem na trhu obnovitelných zdrojů energie.

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánovaného převzetí části majetku innogy letos v březnu. Vyjádřila obavy, že převzetí by mohlo omezit konkurenci a zvýšit ceny v některých členských státech Evropské unie, včetně Česka.

E.ON proto komisi nabídl ústupky, které kromě prodeje aktivit v Česku zahrnovaly i prodej části elektrárenských aktivit v Maďarsku a některých aktivit v Německu. Evropská komise nyní uvedla, že pokud E.ON dodrží své závazky a prodá navrhovaný majetek, spojení schvaluje.

"Je důležité, aby si všichni Evropané a podniky mohli koupit elektřinu a plyn za konkurenční ceny. Dnes můžeme firmě E.ON schválit akvizici innogy, protože závazky, které E.ON nabídl, zajistí, že fúze nebude mít za následek menší výběr a vyšší ceny v zemích, kde tyto společnosti působí," uvedla v prohlášení komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

RWE už dříve získala od Evropské komise povolení převzít výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra od společnosti E.ON, což je také součástí celé transakce.

České trubky přebírají Australané, zásobníky si ponechají Němci

Jak nedávno uvedly Hospodářské noviny, v Česku se obchod silně dotkne tuzemské dceřinky RWE firmy innogy. S největší pravděpodobností dojde k vyčlenění obchodní části firmy. Ta dodává elektřinu a plyn asi 1,6 milionu zákazníků. Následně se rozjede její prodej, který může trvat až rok.

Šéf společnosti innogy Energie Tomáš Varcop uklidňuje zákazníky firmy s
tím, že schválená transakce na ně nebude mít žádný dopad. "Všichni naši zákazníci se mohou dál spoléhat na dodávky energií od innogy podle uzavřených smluv i zákaznický servis tak, jak byli dosud zvyklí. Rád bych ještě zdůraznil, že příprava na vstup nového investora do české skupiny innogy v roce 2020 bude probíhat pod dohledem a garancí právě Evropské komise," dodal Varcop.

Problém by kvůli transakci německých firem vznikl i na poli distribuce plynu. E.ON vlastní rozvody plynu na jihu Čech a innogy má nadpoloviční podíl ve firmě Grid Holding, která zajišťuje distribuci plynu ve zbytku celého Česka vyjma Prahy.

Už koncem dubna proto byla oznámena první transakce s australským fondem Macquarie, který vlastní 49,96 procenta ve firmě Grid Holding a na zbytek má předkupní právo. Za polovinu patřící innogy zaplatí 1,8 miliardy eur (téměř 47 miliard korun).

Po vyřešení distribuce přijdou na řadu zásobníky plynu. Těch má innogy
šest − v Hájích, Třanovicích, Štramberku, Lobodicích, Tvrdonicích a Dolních Dunajovicích. Ty by měla nově od innogy získat mateřská společnost RWE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy