Evropská banka nechala základní úrok na rekordním minimu

ČTK ČTK
8. 5. 2014 16:20
Úroková sazba se stále nachází pod stanovenou hranicí cenové stability.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 procenta.

Její šéf Mario Draghi však naznačil, že ECB by mohla přikročit k novým opatřením na podporu ekonomiky v červnu, kdy dostane k dispozici aktualizované hospodářské prognózy.

Draghi uvedl, že ekonomika eurozóny pokračuje v mírném oživování a cenové tlaky zůstávají slabé. ECB zatím odolává naléhání, aby dalším uvolněním měnové politiky zasáhla proti nízké inflaci a silnějšímu kurzu eura.

Výzvy k novým opatřením přišly například od Mezinárodního měnového fondu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a od některých francouzských politiků.

Draghi také varoval, že neustálé výzvy různých organizací a politiků k novým krokům ECB by mohly podkopat důvěryhodnost této banky. "Během posledních několika dnů jsme obdrželi spoustu rad od politiků a institucí," uvedl.

"Za tyto rady samozřejmě děkujeme. Podle smlouvy jsme však nezávislou institucí, takže by si lidé měli uvědomit, že pokud by to bylo pokládáno za ohrožení naší nezávislosti, mohlo by to způsobit dlouhodobou újmu naší důvěryhodnosti," dodal.

Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu vzrostla na 0,7 procenta z březnových 0,5 procenta. Nadále se však nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou ECB jako strop cenové stability. Již déle než půl roku se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Evropská komise tento týden předpověděla, že hrubý domácí produkt eurozóny v letošním roce stoupne o 1,2 procenta.

V příštím roce pak počítá se zrychlením hospodářského růstu na 1,7 procenta. Draghi dal již dříve najevo, že ECB je připravena k novým opatření v případě, že se hospodářské vyhlídky eurozóny zhorší.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy