Eurozóna se vrátila do deflace, ceny tlačí dolů levná energie

ČTK ČTK
30. 9. 2015 11:33
Spotřebitelské klesly po půl roce opět klesly, oznámil Eurostat. Analytici přitom očekávali, že zůstanou v září beze změny. Dolů je tlačí levnější energie. Cílem Evropské centrální banky přitom je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Eurozóna se v září vrátila do deflace. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,1 procenta a zaznamenaly tak první pokles za šest měsíců. Dolů je tlačí levnější energie. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že spotřebitelské ceny zůstanou v září beze změny.

Meziroční pokles cen energie v září zrychlil na 8,9 procenta ze srpnových 7,2 procenta. Dnešní údaje by podle analytiků mohly zvýšit tlak na další uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

Evropská centrální banka v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun).

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi na zářijovém zasedání bankovní rady signalizoval možnost rozšíření nákupu dluhopisů. Banka na tomto zasedání snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta. Hospodářský růst by měl ale i tak zrychlit z loňských 0,9 procenta. Odhad letošní inflace v eurozóně banka snížila na 0,1 procenta z 0,3 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy