Přelom ve svobodách EU: europarlament odsouhlasil volný pohyb dat po území unie

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2018 16:04
Pátou základní svobodou, o níž se opírá volný trh Evropské unie, se stane po volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu také volný pohyb dat.
Pokud nařízení schválí Evropská rada, v listopadu začne platit volný pohyb dat, pátá základní svoboda EU.té
Pokud nařízení schválí Evropská rada, v listopadu začne platit volný pohyb dat, pátá základní svoboda EU.té | Foto: iStock

Štrasburk - Evropský parlament přijal nová pravidla, na jejichž základě padnou v rámci EU omezení pro volný pohyb dat, která jsou dnes specifickým a významným druhem zboží, jenž má své nezastupitelné místo ve všech ekonomikách unie.

Nové nařízení se netýká osobních údajů, které budou i nadále přísně chráněny. Očekává se, že je schválí členské země na úrovni Evropské rady 6. listopadu.

"Fakticky jsme ustavili pátou svobodu na vnitřním trhu EU," prohlásila česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která se na přípravě stanoviska europarlamentu podílela jako stínová zpravodajka.

"Data jsou komoditou 21. století," pokračuje Charanzová. "Firmy působící ve více zemích EU přitom dnes data musí skladovat v každém státu zvlášť, v tomto případě jde o čirý protekcionismus těchto zemí."

Omezení stojí ročně miliardy eur

Nová pravidla znamenají velký přínos pro veřejné i soukromé organizace díky tomu, že v rámci jednotného trhu EU zruší územní omezení pro uchovávání a zpracovávání dat - s výjimkou osobních údajů.

"Pro Evropu je to výrazná změna k lepšímu," uvádí zpravodajka návrhu, švédská poslankyně za evropské lidovce Anna Maria Corazza Bildtová. "Jak soukromé společnosti, tak úřady díky tomu budou moct nakládání s daty zefektivnit a ušetří. Otevírá to také další možnosti pro využití umělé inteligence, cloud computingu a analýz hromadných údajů."

V současnosti mohou země EU nastavit pro soukromé i veřejné organizace povinnost, aby svá data uchovávaly nebo zpracovávaly pouze v daném státě.

Tato omezení spolu s právní nejistotou v souvislosti se změnou dodavatele a přesunem dat stojí podnikatele každoročně miliardy.

On-line soukromí nebude narušeno

Nové nařízení počítá s tím, že by se územní restrikce mohly použít pouze v případě, že je to nezbytné z bezpečnostních důvodů. Přenositelnost údajů mezi poskytovateli cloudových služeb by otevřela možnosti vytvoření skutečně konkurenčního prostředí a pro podnikatele by přinesla řadu výhod.

"Je to zásadní krok k tomu, abychom snížili protekcionismus v oblasti dat, protože to ohrožuje rozvoj digitální ekonomiky," dodává Bildtová. "Pravidla jsou jasná, respektují neutralitu sítí a otevírají prostor dalšímu vývoji."

Pravidla se budou vztahovat pouze na údaje, které nemohou vést k identifikaci konkrétní osoby. Návrh nařízení tak doplňuje Obecné nařízení o ochraně údajů (GDPR), které platí na celém území v EU od 25. května 2018.

Diskuse na téma ochrana osobních dat | Video:
 

Právě se děje

před 36 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy