Eurokomisařka Jourová tlačí VW k vyššímu odškodnění pro evropské zákazníky

ČTK ČTK
26. 12. 2016 21:52
Jourová se snaží přinutit automobilku Volkswagen, aby výše odškodnění pro Evropany byla stejná jako u zákazníků z USA. Skandál se mimo jiné týkal i přibližně 1,2 milionů vozů Škoda, který je součástí koncernu Volkswagen. V únoru se má eurokomisařka sejít s generálním ředitelem Volkswagenu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: DVTV

Brusel – Eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová dál tlačí německou automobilku Volkswagen k tomu, aby odškodnila své evropské zákazníky za skandál kolem manipulace s testy emisí. Podle listu Die Welt pohrozila, že využije všech prostředků, aby zákazníkům odškodnění zajistila.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových automobilů instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto. V Evropské unii musí Volkswagen v důsledku této kauzy svolat k úpravě zhruba 8,5 milionu aut.

Automobilka ale odmítá výzvy, aby evropské zákazníky za skandál odškodnila podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech. Ti mají nárok na kompenzaci až 10 000 dolarů (téměř 260 000 Kč).

Jourová listu Die Welt sdělila, že stále postrádá nějaký mimořádný bonus či kompenzaci pro evropské zákazníky.

Prohlásila, že bude Volkswagen s tímto tématem dál konfrontovat. Začátkem února se prý setká s generálním ředitelem Volkswagenu Matthiasem Müllerem a očekává, že automobilka mezitím v této otázce učiní pokrok.

 

Právě se děje

Další zprávy