Euro za 26,20 koruny. Po konci intervencí bude kurz pohyblivější než dosud, čekají analytici

Janis Aliapulios Ekonomika Marek Miler, Janis Aliapulios, Ekonomika
3. 1. 2017 11:14
Vůči hlavní evropské měně může česká koruna posílit do konce roku o 3,2 procenta. Vyplývá to z předpovědí analytiků ohledně kurzu po ukončení intervencí.
Koruna, euro - ilustrační foto
Koruna, euro - ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Na konci letošního roku by se česká měna mohla obchodovat za 26,2 koruny za euro. Jde o průměr odhadů třinácti bank a institucí, které se zúčastnily průzkumu Hospodářských novin; zahrnuty jsou i dříve zveřejněné odhady tří velkých zahraničních bank.

Vůči hlavní evropské měně by tak česká koruna posílila o 3,2 procenta. Prognózy se pohybují od 25,5 koruny za euro (což byl odhad ING Bank) až po setrvání na dosavadní úrovni 27 korun za euro (Conseq).

Všichni oslovení analytici se shodují na tom, že Česká národní banka přestane během letošního roku uměle oslabovat korunu. Měnové intervence zavedla v listopadu 2013. Od té doby nedovoluje, aby česká měna posílila pod hranici 27 korun za euro. Opatření tehdy bankéři zdůvodňovali obavami o nezdravý pokles spotřebitelských cen, který se označuje jako deflace. Aby ČNB slibovaný kurz udržela, nakoupila dosud eura za více než 800 miliard korun.

Termín ukončení intervencí bankovní rada už několikrát odložila, protože se nedařilo zrychlit inflaci na požadovanou úroveň – takzvaný inflační cíl ČNB je na úrovni dvou procent. Nyní bankovní rada uvádí, že intervence skončí pravděpodobně v polovině roku. Nízká inflace odeznívá – podle zatím posledních čísel stoupla v listopadu loňského roku meziročně na 1,5 procenta – a tuzemské ekonomice se daří.

Případné posílení měny sníží příjmy exportérům, a odstraní tak faktor, který pomáhal tuzemské ekonomice. Slabá koruna podle centrálních bankéřů přispěla k rekordní zaměstnanosti v Česku a k jednomu z nejrychlejších růstů HDP v Evropské unii.

Výrazně silnější koruny se ale firmy nemusí obávat. Analytici jsou také přesvědčeni, že ČNB velké výkyvy kurzu nedovolí a v případě potřeby zasáhne prodejem nebo nákupem korun.

Příležitost v možném posílení koruny vidí i zahraniční investoři. Začali víc nakupovat aktiva v české měně, zejména státní dluhopisy, jejichž výnosy se tak dostaly do záporných hodnot. Spekulanti věří, že po ukončení intervencí na posílení koruny rychle vydělají.

"Přítomnost spekulativního kapitálu bude znamenat zvýšené výkyvy kurzu po exitu (ukončení intervencí – pozn. red.)," myslí si analytický tým Komerční banky vedený Janem Vejmělkem. "I když bude centrální banka v případě potřeby intervenovat na obou stranách, tedy proti rychlému posílení i oslabení, budou pohyby kurzu výrazně vyšší, než na co jsme z posledních měsíců zvyklí," uvádí Vejmělek.

Čtěte více na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy