Euro padá, vlády si v reakci na kroky ECB půjčují levněji

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 12:20
Euro je k dolaru nejníže od září 2003. Evropské akcie se naopak vyhouply na nové maximum. Z klesajících nákladů na půjčky se mohou radovat vlády.
Šéf ECB Mario Draghi podle očekávání pustil euro z kopce.
Šéf ECB Mario Draghi podle očekávání pustil euro z kopce. | Foto: Reuters

Londýn - Euro po čtvrtečním rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) pumpovat do ekonomiky peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů pokračuje v propadu. K americkému dolaru dnes sestoupilo na nové jedenáctileté minimum a dostalo se pod hranici 1,13 USD.

Krok ECB srazil dnes také náklady evropských vlád na půjčky na nová rekordní minima. Evropské akcie navázaly na růst z posledních dní a dopoledne se vyhouply na nové maximum za posledních sedm let.

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek oznámil, že bude měsíčně na nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů vynakládat celkem 60 miliard eur (1,7 bilionu Kč). Program by měl trvat minimálně do září příštího roku. ECB si nechala otevřenou možnost, že nákupy cenných papírů by mohly pokračovat i déle než avizovaných 18 měsíců, což by podle obchodníků mohlo euro držet pod tlakem.

Euro vůči dolaru ztratilo ve čtvrtek dvě procenta, což byl nejprudší celodenní pokles za více než tři roky. Dnes euro k dolaru sestoupilo až na 1,1258 USD, tedy nejníže od září 2003. Naposledy ztrácelo zhruba 0,7 procenta a má namířeno k šestému ztrátovému týdnu v řadě.

Překvapení z rozložení rizika

Nový stimulační program překvapil některé investory kromě svého rozsahu i tím, že ECB hodlá nést pětinu rizika spojeného s držením dluhu. Zbytek převezmou národní centrální banky. Někteří investoři přitom předpokládali, že v eurozóně žádné rozložení rizika nenastane. Na nákupním seznamu ECB zároveň budou i dluhopisy se splatností až 30 let. To je podstatně déle, než mnozí čekali, podotkla agentura Reuters.

Náklady evropských vlád na půjčky dnes klesly na nová rekordní minima. Výnosy u desetiletých dluhopisů německé vlády sestoupily až na rekordní minimum 0,368 procenta. U třicetiletých německých dluhopisů se výnosy vůbec poprvé dostaly pod jedno procento. Na rekordní minima sestoupily například i desetileté dluhopisy španělské vlády. Výnosy řeckých dluhopisů klesaly také, doléhala na ně ale nejistota před nedělními volbami v Řecku.

Posilují také evropské akcie. Panevropský index FTSEurofirst 300 se v úvodu obchodování vyhoupl na nové sedmileté maximum. Od začátku roku zpevnil o více než sedm procent, a předčil tak americkou Wall Street, jejíž širší index letos zatím přidává 0,2 procenta.

Z poklesu jednotné evropské měny budou podle pozorovatelů těžit akcie citlivé na hospodářský vývoj, jako jsou akcie výrobců aut. Tyto tituly dnes dopoledne patřily k hlavním tahounům na evropském trhu a třeba akcie BMW stouply o více než čtyři procenta.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy