reklama
 
 

EU se shodla na reformě systému emisních povolenek. Cena za vypuštění oxidu uhličitého vzroste

9. 11. 2017 19:18
Reforma by měla přispět ke splnění závazku Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o minimálně 40 procent. Cena za vypuštění tuny oxidu uhličitého do ovzduší by se měla zvýšit na 25 eur (638 Kč) ze současných pěti eur.

Brusel - Zástupci Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na kompromisní podobě reformy systému obchodování s emisními povolenkami po roce 2020. Informovala o tom Evropská komise. Dodala, že reforma přispěje ke splnění závazku Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o minimálně 40 procent.

Povolený objem emisí by se měl v letech 2021 až 2030 snižovat o 2,2 procenta ročně, tedy výraznějším tempem než doposud. Z trhu by měly být staženy až dvě miliardy povolenek, což by mělo vést k nárůstu ceny za vypuštění tuny oxidu uhličitého do ovzduší na 25 eur (638 Kč) ze současných pěti eur, napsala agentura DPA.

Německý průmysl podle DPA vyjádřil obavy, že dohodnuté změny by mohly mít negativní dopad na konkurenceschopnost evropských firem. Ochránci přírody zase považují reformu za příliš mírnou. "Obchod s emisemi tak bude dál hrát stejnou roli jako dosud - zůstane téměř bezvýznamný," uvedla organizace Climate Action Network (CAN).

Ocelářská unie sdružující 15 nejvýznamnějších českých a slovenských ocelářských firem uvedla, že reforma bude stát ocelářské podniky miliardy korun. "Jedná se o kompromis, který nikoho úplně neuspokojí a pro nás je spíše zklamáním," řekl k dohodě Jan Czudek, předseda správní rady Ocelářské unie a generální ředitel a předseda představenstva Třineckých železáren.

autor: ČTK | 9. 11. 2017 19:18

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama