Řidičům v autě může ležet "erární" rouška nebo šátek. Dříve šlo o součást autolékáren

Ekonomika Ekonomika
17. 3. 2020 19:14
V Česku se kvůli pandemii koronaviru skloňuje v posledních dnech hlavně jedno slovo - rouška. Kvůli nedostatku této zdravotnické pomůcky na trhu si ji řada lidí začala vyrábět sama. Na sociálních sítích se současně s tím začala také objevovat rada, že roušku lze najít také ve starší verzi autolékárniček. Její použití ale není vhodné, jde o plastovou roušku určenou k první pomoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Před rokem 2011 patřila ochranná maska s výdechovou chlopní k povinné výbavě autolékáren. Jednalo se ale o resuscitační roušku,která primárně slouží při první pomoci, nikoliv tu zdravotnickou na ústa a nos.

O několik let později, s legislativní úpravou v říjnu 2018, zmizel z lékárničky kromě například náplasti s polštářkem také trojcípý šátek. Ten přitom skutečně může posloužit jako ochrana úst a nosu. V minulých dnech se k použití šátku jako jedné z variant přiklonilo i ministerstvo zdravotnictví.

"Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček," nechal se slyšet šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Na obyvatele apeloval například i ministr vnitra Jan Hamáček. Žádal je, aby využili jakéhokoli prostředku k zakrytí úst a nosu, aby se minimalizovalo riziko nákazy.  V povinné výbavě autolékárniček byla ještě před rokem 2011 třeba i resuscitační maska.

Ti, kterým ve vozidle leží starší autolékárna, si tedy aspoň dočasně mohou při zahalování úst a nosu vystačit s šátkem. Lidé po přijetí vyhlášky totiž nemuseli lékárny měnit.

Bez zakrytých úst a nosu není od tohoto úterý možné jezdit MHD v Praze a Brně, zákazem se řídí i některá další města. Krizový štáb hlavního města také doporučil obchodníkům, aby nevpouštěli do obchodů lidi bez ochranných roušek. Respirátorů a roušek je v ČR nedostatek už od ledna, kdy epidemie koronaviru ochromila Čínu.

Povinný obsah autolékárničky od 1. října 2018

  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem 
  • 3x obvaz hotový s 2 polštářky
  • 1x hladká náplast - cívka 
  • 1x škrtící pryžové obinadlo
  • 1x pryžové latexové rukavice
  • 1x nůžky
  • 1x isotermická folie 

Video: Lidé v pražské MHD dodržují nařízení a zakrývají si ústa i nos

Lidé v pražské MHD dodržují nařízení a zakrývají si ústa i nos | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy