Podívejte se na ekoprojekty roku. Nejvíce lidi zaujal pasivní dům pro seniory v Týnci

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 17. 9. 2021 14:46
Společnost E.ON vyhlásila už potřinácté nejlepší ekologický projekt roku. Absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe, které se někdy přezdívá ekologický Oscar, se stal Domov Podhradí v Týnci nad Labem. Jde o domov pro seniory, který byl postaven jako pasivní dřevostavba. O absolutním výherci i vítězích všech pěti kategorií rozhodli lidé. Podívejte se, jaké projekty letos soutěžily.
Foto: Jakub Plíhal

O soutěži

Ekologická soutěž, kterou pořádala společnost E.ON letos již potřinácté, se snaží zviditelnit projekty, jež si podle ní zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. 

Absolutním vítězem se letos stal Domov Podhradí. Pasivní dřevostavba komunitního domu, který slouží jako domov pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí v Týnci nad Labem, v sobě podle firmy E.ON spojuje moderní stavební technologie a ekologický přístup. Dokazuje, že i sociální projekty tohoto typu mohou být dobře navržené a zasazené do ekologicky přívětivého a krásného prostředí.

Na loňské vítěze se můžete podívat v přehledu zde:

"Je opravdu nejvyšší čas začít měnit náš přístup a způsob, jakým se k životnímu prostředí chováme. V E.ON si tohle všechno moc dobře uvědomujeme - ekologie a udržitelnost jsou pro nás velká témata. V byznysu i interně," uvedla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohlová k letošnímu ročníku soutěže.

Zatímco finálovou desítku z téměř 300 nominací vybrala odborná porota, o vítězích v pěti kategoriích, kterými byly tento rok Iniciativa, Oheň, Voda, Vzduch a Země, rozhodli lidé. Ti mohli pro své favority hlasovat do 31. srpna na stránkách www.energyglobe.cz.

Výherci včetně absolutního vítěze byli představeni během září v rámci tří festivalů ve Veselí nad Lužnicí, Znojmě a v Praze. Firma E.ON na každé z trojice akcí vyhlásila dva vítěze - ve Veselí šlo o kategorie Země a Vzduch, ve Znojmě Oheň a Voda a v Praze o kategorii Iniciativa a o celkového vítěze.

Loni si ocenění za absolutního vítěze odnesla obec Hostětín (na snímku) ve Zlínském kraji, která se snaží o udržitelný přístup a kde funguje řada ekologických projektů.

Za třináct let fungování soutěže v Česku už lidé nominovali téměř 3300 projektů. Na následujících kartách přestavujeme letošní nominované:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy