Biokosmetika pro surfaře i zelené Brno. Ekosoutěž E.ON Energy Globe zná své finalisty

Ekonomika Ekonomika
28. 9. 2020 12:06
Dvanáctý ročník ekologické soutěže E.ON Energy Globe představuje významné projekty, které se v Česku urodily v oblasti ochrany klimatu. Letos odborná porota ocení výherce v celkem šesti kategoriích - Firma, Obec, Produkt, Stavba, Vzdělávání a Čistý vzduch. Podívejte se na profily letošních dvanácti finalistů. Figuruje mezi nimi výroba biokosmetiky či biometanu nebo progresivní sběr odpadů.

Letos o výhercích ve všech kategoriích rozhodnou lidé, minulý rok některé vítěze volila odborná porota. Zájemci se do hlasování mohou zapojit na stránkách www.energyglobe.cz, a to do středy 30. září, kdy hlasování končí. Vyhlášení vítězů proběhne 24. října. Tento rok mohou lidé vybírat svého favorita také u speciálního ocenění Čistý vzduch.

Cílem soutěže, kterou pořádá společnost E.ON, je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. Snahou je zviditelnit takové projekty, které si zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí.

Výroba biometanu v obci Rapotín na Šumpersku
Výroba biometanu v obci Rapotín na Šumpersku | Foto: E.ON

Kategorie Firma

Unikátní výroba biometanu v Rapotíně

Předkladatel: Energy financial group a.s.

Bioplynová stanice EFG vyrábí v obci Rapotín na Šumpersku biometan čili zemní plyn z biologicky rozložitelných odpadů. Jedná se o první projekt tohoto druhu v Česku, při němž je biometan dodáván přímo do plynové distribuční sítě. 

Bioplynová stanice je v provozu pět let a ročně může zpracovat 30 000 tun biologického odpadu. Zařízení dokáže produkovat teplo a elektřinu, která by vystačila až pro 2000 domácností. Sama stanice má přitom několik zdrojů příjmu - jedním jsou platby za zpracování odpadu, dalším pak prodej vyprodukovaných energií a zemního plynu - biometanu.

V čem je projekt výjimečný?

  • Ekologické zpracování biologického odpadu, jako jsou zbytky z živočišné výroby. 
  • První projekt stálé výroby biometanu s jeho dodávkou do plynové distribuční sítě v Česku. 
  • Pokročilá technologie membránové filtrace biometanu.
  • Jediné české zařízení pro výrobu energie, které vykazuje zápornou uhlíkovou stopu.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy