Ekonomika ohromila silným růstem. Projděte si, proč Česko patří k premiantům celé EU

Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně předčil očekávání analytiků. Zatímco trhy čekaly meziroční zvýšení HDP o 2,9 procenta, předběžné údaje statistiků ukázaly, že růst byl ve skutečnosti o více než polovinu rychlejší. Čím je to dáno? Stačí 4,5procentní tempo růstu na první místo v celé EU? A jak se bude ekonomika vyvíjet dál? On-line deník Aktuálně.cz přináší odpovědi na základní otázky k růstu českého hospodářství.

Proč ekonomika roste tak rychle?

Statistici zatím přesná data o struktuře HDP nezveřejnili, učiní tak až na začátku září. Český statistický úřad však už nyní uvedl, že hlavními tahouny růstu jsou spotřeba domácností a investiční aktivita firem. Lidé se při stávající rekordně nízké nezaměstnanosti méně bojí utrácet, zároveň mají díky rychle rostoucím platům na spotřebu více peněz.

V případě firem mohou být podle ekonoma Komerční banky Davida Kocourka investice nástrojem, jak si zachovat pozici na trhu i při nedostatku volných pracovních sil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy