S inflací musí pomoci vláda, říká Aleš Michl. Návrat na dvě procenta bude trvat roky

Ekonom Ekonom, Martin Petříček, Vojtěch Wolf
26. 5. 2022 6:02
Nastupující guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se nesetkal s vřelým přijetím. Panují totiž obavy, že jeho přístup k měnové politice nedokáže zbrzdit inflaci a že Česku hrozí turecký scénář. Čtyřiačtyřicetiletý ekonom však v prvním rozhovoru po svém jmenování, který poskytl týdeníku Ekonom, potvrzuje, že jeho prací snižování inflace zůstává. A srovnání s Tureckem naprosto odmítá.
Nový guvernér České národní banky Aleš Michl s portréty politika a ekonoma Aloise Rašína.
Nový guvernér České národní banky Aleš Michl s portréty politika a ekonoma Aloise Rašína. | Foto: Lukáš Bíba

Michl dlouhodobě kritizuje současný přístup bankovní rady ČNB ke krocení rychlého růstu cen. Pětice jeho kolegů, včetně končícího guvernéra Jiřího Rusnoka, vidí cestu ve skokovém zvyšování úrokových sazeb.

Podle Michla to však v současné situaci příliš nefunguje. "Inflace je ze dvou třetin nákladová, dovezená - nedokážeme přes zvyšování sazeb snížit cenu elektřiny, plynu nebo benzinu," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

S podobným názorem je však v bankovní radě v menšině, sdílí ho jen Oldřich Dědek. "Uvědomuji si, že lidé budou chtít vidět výsledky. Vedení bankovní rady budu přebírat v červenci. V tu dobu bude v zemi zřejmě dále rekordně vysoká inflace, kolem 15 procent, možná více. Cílem bude postupný návrat inflace k úrovni dvou procent," dodává Michl. To by podle něj mělo trvat dva roky.

Kdo Michlovi pomůže

Michl ovšem tvrdí, že je potřeba držet sazby na vyšší úrovni proti normálu. To znamená, že ani pod jeho vedením sazby nejspíše klesat nezačnou. Navíc není zcela vyloučeno, že po určité pauze mohou úroky teoreticky dál stoupnout. Na trhu by však musela panovat jiná situace než nyní. "Další razantní zvyšování sazeb dává smysl až v případě hrozící silné poptávkové inflace," pokračuje Michl.

Postup bude záležet na tom, jak bude vypadat nová bankovní rada. A zda získají navrch lidé, kteří budou razit podobný směr jako nastupující guvernér. Na začátku prázdnin totiž nekončí mandát pouze dosavadnímu guvernérovi Jiřímu Rusnokovi, ale také viceguvernéru Tomáši Nidetzkému a radnímu Vojtěchu Bendovi. Oba by teoreticky mohli být jmenováni na další šestiletý mandát.

Prezident Miloš Zeman však zatím nedal najevo, jestli někdo z dvojice radních bude pokračovat ani koho by si případně na jejich místě představoval.

Na tahu je vláda

Nový guvernér v rozhovoru pro týdeník Ekonom také opakovaně zmiňuje nutnost rozpočtové disciplíny. "V této snaze je potřeba podpořit vládu. Méně zadlužování rovná se další brzdění růstu množství peněz v ekonomice, což se rovná menší inflaci v budoucnu," tvrdí Michl.

A doplňuje, že centrální banka ani pod jeho vedením nerezignuje na péči o cenovou stabilitu. "Současný typ inflace ale vyžaduje koordinaci měnové a fiskální politiky, proto se rád sejdu s panem premiérem Petrem Fialou," avizuje nově jmenovaný guvernér.

Boj s inflací se podle Michla nedá vyhrát bez mírnění růstu mezd. "Nesmíme si zvyšovat mzdy více, než je růst produktivity práce," upozorňuje dále Michl, který je členem bankovní rady od prosince 2018.

Bude chtít změnit i odměňování zaměstnanců ČNB, růst jejich výdělků se totiž odvíjí od výše inflace. "V roce, kdy došlo ke zmrazení platů ústavních činitelů, mi přijde nevhodné zvyšovat si platy a odměny i o pět procent, natož o inflaci plus dvě a půl procenta navíc nad ni," vysvětluje nový šéf centrální banky.

Celý rozhovor s novým guvernérem ČNB čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom a na webu Ekonom.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 hodinami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy