Statistická záhada: Česko je evropskou velmocí ekofarem, předčí i západní země

Radim Klekner Jan Kačer Radim Klekner, Jan Kačer
5. 5. 2019 17:11
V roce 1990 byly na území Česka pouze tři ekologicky hospodařící farmy. Dnes jich je na čtyři a půl tisíce. Nárůst jejich počtu byl patrný zejména po vstupu do EU, kdy čeští farmáři mohli v rámci Společné zemědělské politiky (CAP) začít využívat dotace z Bruselu. V podílu ekologicky hospodařících subjektů zaujímá Česko v EU druhé místo hned po Rakousku. Co se týče podílu ekologicky obhospodařované zemědělské půdy, patří ČR pátá pozice. Ve statistikách tak země poráží i průkopníky ekozemědělství ze západní Evropy. Poněkud překvapivý fakt má jednoduchou příčinu: hlavními oblastmi ekozemědělství jsou tradičně méně příznivé horské a podhorské oblasti a většinu z nich tvoří nenáročné pastviny.
Foto: Aktuálně.cz

Živočišná výroba

Celkový objem živočišné produkce v Česku po roce 1989 vytrvale klesal a zastavil se po vstupu ČR do EU a definitivně až kolem roku 2010. Velký nárůst ovšem zaznamenal chov skotu, prasat a ovcí v rámci ekologického zemědělství, dotovaného z eurofondů. V Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je dnes více než polovina hovězího dobytka chována na ekofarmách.

V roce 2017 bylo na českých ekofarmách chováno 260 tisíc kusů skotu (o něco více než jedna šestina celkového stavu hovězího dobytka v ČR), 100 tisíc ovcí (téměř polovina celkového stavu), avšak jen 45 tisíc kusů drůbeže (0,2 procenta celkového počtu).

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy