EET má za sebou nejhorší den. V úterý se několik hodin nešlo registrovat

ČTK ČTK
18. 1. 2017 14:48
Podnikatelé měli omezený přístup k získávání certifikátů a k součtům a přehledům vlastních tržeb. Nedostupná byla chvíli i část portálu pro registraci. Evidence účtenek ale byla plynulá. Finanční správa výpadky analyzuje.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Systém elektronické evidence tržeb měl v úterý technické problémy. Podnikatelé měli omezený přístup k získávání certifikátů a k součtům a přehledům vlastních tržeb. Nedostupná byla chvíli i část portálu pro registraci. Evidenci účtenek to ale neovlivnilo, byla plynulá. ČTK to sdělila Linda Paterová z Finanční správy. Dnes již systém funguje bez problémů.

Na úterní problémy upozornil server hlídačeet.cz. Registrace a přihlášení k systému podle serveru nefungovalo ráno po 6:00 dvě hodiny a poté znovu dvě hodiny večer po 17:00. Několik výpadků měl i server eTržby.cz, a to dopoledne a přes poledne, poté nefungoval po 17:00 minimálně dvě hodiny. Podle Michala Blahy z tohoto serveru lze úterý prohlásit za dosud nejhorší den pro fungování systémů EET.

Podle Finanční správy v úterý ráno mezi 6:15 a 6:45 prošel Daňový portál řádnou plánovanou odstávkou kvůli upgradu systému. Nedostupnost portálu eTržby a části portálu pro registraci mohly být podle Paterové způsobeny problémy na komunikační infrastruktuře. "Momentálně probíhá analýza problému s komunikační infrastrukturou ministerstva financí a Generálním finančním ředitelstvím tak, aby mohla být přijata účinná opatření," dodala.

Druhá fáze od března

EET funguje v ostrém provozu už měsíc a půl, první větší výpadek systém postihl 13. prosince ráno. O Silvestru chvíli nefungovala registrace k EET. Za téměř šest týdnů Finanční správa zpracovala přes 113 milionů účtenek, posílá je přes 43 000 firem.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250 000 subjektů.

Finanční správa minulý týden apelovala na podnikatele, aby neodkládali podání žádosti o autentizační údaje na poslední chvíli, protože celý proces nastavení pokladního zařízení vyžaduje čas. Do 13. ledna si z druhé vlny tyto údaje vyzvedlo 14 000 podnikatelů.

Po velkoobchodech a maloobchodech přijde řada i na další obory podnikání. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Výjimky neprošly

Minulý týden poslanci zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní.

Lidovci chtěli například výjimku pro podnikatele s ročními příjmy do 414 000 korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Navrhovali také vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Sněmovní většina zamítla i návrhy opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy