ECB překvapila trhy, desítky miliard eur bude do ekonomiky pumpovat i celý příští rok

Janis Aliapulios Jaroslav Krejčí, Janis Aliapulios
Aktualizováno 8. 12. 2016 14:44
Rada guvernérů ECB dnes podle očekávání přistoupila k prodloužení programu nákupu vládních a firemních dluhopisů. Trhy však překvapila tím, že program bude pokračovat nejméně do konce příštího roku. Analytici čekali ukončení už v září 2017. Od dubna se objem nakupovaných dluhopisů sníží z 80 na 60 miliard eur měsíčně.
Prezident ECB Mario Draghi
Prezident ECB Mario Draghi | Foto: Reuters

Frankfurt  Evropská centrální banka bude ekonomiku eurozóny podporovat masivními nákupy aktiv déle, než původně plánovala. Odkup vládních a korporátních dluhopisů za 80 miliard eur měsíčně měl skončit v březnu 2017. Vedení ECB ale dnes rozhodlo, že bude v programu takzvaného kvantitativního uvolňování pokračovat nejméně do konce příštího roku.

Od dubna však objem nákupů sníží na 60 miliard eur měsíčně. Analytici s prodloužením programu sice počítali, očekávali ale, že skončí už v září 2017.

K prodloužení programu došlo i přesto, že statistická data ukazují na zrychlení ekonomiky eurozóny, růst inflace a propad nezaměstnanosti. ECB navíc v tiskovém prohlášení uvedla, že v případě zhoršení výhledu inflace či zhoršení situace na finančních trzích objem měsíčních nákupů navýší.

Kurz eura se bezprostředně po oznámení vydal prudce vzhůru, vzápětí se však kurz vydal opačným směrem.

Čtvrteční rozhodnutí ECB je důležité také pro budoucí vývoj kurzu koruny. Česká národní banka totiž k situaci v eurozóně při rozhodování o její měnové politice přihlíží. Při sestavování aktuální prognózy, která je základním podkladem pro určení termínu ukončení kurzového závazku, ČNB počítala s tím, že ECB program nákupu aktiv ukončí v březnu příštího roku.

"Dnešní rozhodnutí ECB je tak z pohledu ČNB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku, tedy později než v polovině roku 2017. Měnové podmínky v eurozóně zůstanou uvolněnější po delší dobu, než prognóza ČNB předpokládala, uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč."

Program nákupů aktiv, který má za cíl povzbudit hospodářský růst v eurozóně a dostat inflaci ke dvěma procentům, zahájila ECB v březnu 2015. Původně měl skončit letos v září, ECB jej ale loni v prosinci prodloužila o půl roku, do konce března 2017. V té době už se bude účet za nakoupená aktiva blížit 1,75 bilionu eur. Na konci příštího roku už dosáhne 2,3 bilionu eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy