E-shopy vybíraly peníze za odběr starého elektra. Služba přitom musí být zdarma

ČTK ČTK
23. 10. 2018 9:54
Podle zákona o odpadech musí poslední prodejce od zákazníka, který si u něj koupil nový spotřebič, převzít starý zcela bezplatně. Nesmí tedy vyžadovat další zvláštní poplatek za odvoz spotřebiče starého, upozorňují inspektoři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Liberec - Čtyři e-shopy dostaly od liberecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu v součtu za 50 000 korun. Podle zjištění inspektorů nezákonně vybíraly poplatky za odběr starých elektrospotřebičů. Jednomu e-shopu uložila inspekce pokutu 20 000 korun, ostatním třem po 10 000 korunách. Informovala o tom v tiskové zprávě inspekce.

Šlo o provozovatele e-shopů www.e-beko.cz, www.spotrebice-whirlpool.cz, www.eva.cz a www.shop.elektrometal.cz.

E-shopy vybíraly poplatky v řádech stokorun. "Podle zákona o odpadech přitom musí poslední prodejce od zákazníka, který si u něj koupil nový spotřebič, převzít starý zcela bezplatně, takzvaně kus za kus. Nesmí tedy vyžadovat další zvláštní poplatek za odvoz spotřebiče starého," uvedla ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. Podle ní je prodejce povinen převzít vysloužilé elektrozařízení v místě, kam dodává zařízení nové, tedy například v místě bydliště zákazníka. "A platí to i tehdy, když zboží doručuje prostřednictvím najatých dopravců," dodala.

Pokud se lidé při zpětném odběru elektrospotřebičů setkají s výběrem poplatků, inspektoři doporučují neplatit a trvat na bezplatném odvozu starého spotřebiče. "V případě odmítnutí e-shopem pak radí pořídit například kopii objednávky nebo printscreen z webu, kde se o zpoplatnění zpětného odběru píše, a podat podnět na Českou inspekci životního prostředí," dodala Nastoupilová.

 

Právě se děje

Další zprávy