E-shopy hlásí rekordní týden, vánoční nákupy vrcholí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
16. 12. 2016 14:20
Jednička na trhu, Alza.cz, poprvé během jednoho týdne dosáhla miliardového obratu. Celkem Češi během letošní vánoční nákupní sezony utratí rekordních 31 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tržby českých e-shopů jsou v letošní předvánoční sezoně rekordní, potvrzují se tak předpovědi. Po celý rok rostou tržby internetových a zásilkových služeb o pětinu až čtvrtinu oproti loňsku.

Například Alza.cz během posledního týdne poprvé dosáhla miliardového obratu. Růstu tržeb internetových obchodů výrazně pomohly i slevové akce v takzvaný Černý pátek.

Vánoční nákupy v českých internetových obchodech letos vrcholí od středy 14. do pondělí 19. prosince. Denní obrat e-shopů se v tyto dny blíží jedné miliardě korun. Celkem Češi během letošní vánoční nákupní sezony utratí rekordních 31 miliard korun, vyplývá z odhadu Asociace pro elektronickou komerci.

"Dosáhli jsme historického úspěchu - miliardového obratu za sedm dní a největší denní tržby v naší historii. Poprvé překonala Alza hranici miliardového obratu před 11 lety. Tehdy se však jednalo obrat za celý rok," uvedl ředitel marketingu Alzy Karel Kučera.

Internetovému obchodu s elektronikou CZC.cz meziročně vzrostly v posledních týdnech tržby o 20 procent. "Zvýšenému zájmu ze strany zákazníků se oproti minulému roku těší převážně herní konzole, skládané počítačové sestavy a nositelná lifestylová elektronika," uvedl marketingový ředitel Michal Gabriel.

"Podle předpokladů nastal nejsilnější týden v roce. Lidem přicházejí výplaty, takže od pondělí rostou prodeje o 20 procent meziročně a o čtvrtinu proti předešlému týdnu. Největší nákupní horečka však přijde dnes a zítra (v sobotu), kdy očekáváme meziroční nárůst v rozmezí mezi 30 a 50 procenty," uvedla šéfka Slevomatu Marie Chytilová. Největší poptávka je podle ní v tomto týdnu po adrenalinových zážitcích. Lidé nakupují také výběrové šunky, kvalitní vína, výběrový alkohol, vyhlášené čokolády a podobně.

Také na e-shopu Euronics.cz už letošní tržby překonaly loňské. "V listopadu byl nárůst výraznější, což přičítáme velmi úspěšné akci Black Friday, v prosinci evidujeme mírný meziroční nárůst," uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová. Podle ní roste mezi zákazníky zájem o osobní odběr zboží v prodejnách.

Radek Ondrášík z e-shopu Notino.cz vidí za růstem předvánočních prodejů několik důvodů. "Určitě je to kombinace přirozeného růstu prodejů přes internet a také komunikace, jakou jsme v letošním roce zvolili. K tomu se přidává i rozšíření sortimentu," dodal.

 

Právě se děje

před 50 minutami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy