Dozvuk kauzy se známkami: IT zakázky nad šest milionů bude schvalovat odbor resortu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2020 13:11
Veškeré záměry zakázek na informační technologie státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra. V případě sporů pak vláda. Rozhodl o tom kabinet po kauze se zakázkou na systém prodeje dálničních známek, která byla podle vlády i odborníků předražená.
Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. | Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil nařízení za tvrdé. Novinářům řekl, že pokud vznikne rozpor mezi úřadem architekta a zadavatelem, bude o zakázce informována vláda.

Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla po jednání kabinetu řekl, že povinnost se bude týkat i zakázek příspěvkových organizací. Informaci bude povinně posílat státní správa, ministerstva, příspěvkové organizace a státní podniky.

"Veškeré IT zakázky budou podléhat schvalování hlavního architekta," uvedl Dzurilla. Specialisté státu na informační technologie tak budou mít podle něj přehled, budou moct zakázky propojovat a využívat různé synergie. 

Hranice šest milionů korun byla podle Dzurilly zvolena, aby útvar hlavního architekta nemusel posuzovat "každý nákup tiskáren". Platila doposud pro hlášení pouze některých institucí. Dzurilla také uvedl, že útvar hlavního architekta kvůli návalu nové práce zaměstná deset lidí.

"Proto jsme navyšovali v rámci ministerstva vnitra i rozpočet. Přijme se dalších deset lidí postupně, abychom to zvládli," řekl. V současnosti podle něj nelze odhadnout, kolik takových zakázek bude. "To uvidíme. Dnes nemáme představu. To jste viděli u SFDI (Státního fondu dopravní infrastruktury). My jsme nevěděli, že nějaká taková zakázka se tam děje," dodal.

Podle usnesení vlády bude informační povinnost nutné splnit před uzavřením smlouvy, respektive před dokončením zpracování zadávací dokumentace veřejné zakázky. Nových deset míst podléhajících státní službě má na ministerstvu vnitra vzniknout od 1. března, ministerstvo financí proto na platy vyčlení 11,7 milionu korun.

Za informační systém k elektronickým dálničním známkám měl původně stát zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice Státní fond dopravní infrastruktury zrušil. Kvůli zakázce skončil minulý týden i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Systém během víkendu vytvořili experti na informační technologie během takzvaného hackathonu. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu.

Video: Programátoři během víkendu vytvořili e-shop na nákup dálničních známek

Fér známka: Programátoři během víkendu vytvořili e-shop na nákup dálničních známek | Video: Fairznamka.cz
 

Právě se děje

před 28 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy