Dovoz bot z Číny je levnější než cena materiálu v Česku

ČTK ČTK
24. 8. 2014 16:41
Vývoz bot z Česka se sice loni zdvojnásobil, z velké části ale díky reexportu laciné čínské obuvi.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Dovoz obuvi do České republiky se loni opět snížil, přesto počty párů bot stále převyšuje reálnou spotřebu, která je zhruba 3,5 až 4,5 páru na osobu za rok. Loni se dovezlo 104 milionů párů, o šest milionů méně než předloni, nejvíce opět z Číny.

"Cena obuvi z Číny 69 korun za pár je stále nižší, než za jakou lze v tuzemsku sehnat vstupní materiál," uvedla na začínajících brněnských veletrzích Styl a Kabo tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Loňský dovoz je nejnižší od roku 2007, vrcholu dosáhl v roce 2011, kdy se dovezlo přes 188 milionů párů. Z Evropy se vozí boty nejčastěji z Polska, Německa a Itálie. "Pokles je daný přesyceností trhu. Čínské ceny jej deformují, pokles dovozu je daný také menší ochotou domácností v posledních dvou až třech letech utrácet. I tak je dovoz z Číny stále vysoký," uvedla Mayerová. Loni činil 40 milionů párů.

Rekordní vývoz? Čísla klamou

Naopak rekordní za posledních deset let byl vývoz, a to 64 milionů párů, což je téměř dvojnásobek proti předchozímu roku. Tuto statistiku však z velké části ovlivňuje reexport laciné čínské obuvi. "Šlo o vyprazdňování přeplněných skladů," vysvětlila Mayerová.

České firmy loni vyrobily 4,2 milionu párů bot, zastavil se tedy mírný pokles z předchozích let, ustálil se také počet zaměstnanců na 3300. "Rozvíjí se řada výrobních kooperací se západoevropskými partnery. Přechází se na konstrukčně složitější výrobky s vyšší užitnou hodnotou a moderním designem. Daří se vyvážet 70 až 80 procent produkce, nejvíce se vozí do sousedních států," uvedla Mayerová. Podařilo se hlouběji proniknout na ruský trh, situaci však komplikuje politická situace.

Z velkých firem zbyly tři

Český obuvnický průmysl lze považovat za dobrého a efektivního exportéra, z velkých firem však zůstaly de facto pouze tři, a to Baťa, Botas a Prabos plus. Funguje však hodně malých, takřka rodinných firem. "Klíčové pro budoucnost je budování distribuční sítě v Česku i v zahraničí," uvedla Mayerová.

 

Právě se děje

Další zprávy