Dotace z Nové zelené úsporám se rozšiřuje o další ekologické prvky

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2016 12:15
Stavebníci mohou nově žádat o dotaci na bytové domy s velmi nízkou energetickou náročností. Také stávající Nová zelená úsporám se vedle dotací pro rodinné a bytové domy rozšíří o dotace na využití tepla z odpadní vody a budování zelených střech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nadace dřevo pro život

Praha – Program Nová zelená úsporám začne podporovat výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stavebníci mohou využít dotaci 100 milionů korun. Nová výzva bude kontinuální, to znamená, že o dotaci budou moct žádat průběžně do roku 2021 nebo do jejího vyčerpání. Vyhlásilo ji dnes ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR . Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy.

Nová zelená úsporám se vedle dotací pro rodinné a bytové domy rozšíří o dotace na využití tepla z "šedé" odpadní vody a budování zelených střech. Budovy s těmito střechami jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou. Příjem žádostí na programové novinky začne 9. ledna příštího roku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) k rozšíření programu uvedl, že ministerstvo chce přispět k větší nabídce bytů s velmi nízkou energetickou náročnosti. Energeticky úsporných bytů je v Česku zatím zhruba 700.

Stavebníci mohou dotací pokrýt 15 procent výdajů na výstavbu na jeden projekt. Peníze mohou dodatečně získat i na zpracování odborného posudku nebo zajištění dozorové činnosti, ovšem pouze pokud stavbu řádně zkolaudují. Musí mít také platné územní rozhodnutí. Celková výše dotace nesmí podle ministerstva přesáhnout 30 procent z celkových způsobilých výdajů a zároveň 15 procent z celkových výdajů na stavbu bytového domu.

Také dotace na zelené střechy mají přispět k úspoře energie na vytápění a chlazení. Zelené střechy okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím narušují "tepelné ostrovy" obsahující převážně asfalt a beton.

Podle letošních údajů Asociace výrobců minerální izolace vzrostla loni plocha takzvaných zelených střech v ČR o zhruba 15 procent na 130 000 metrů čtverečních. To jsou zhruba dva spartakiádní stadiony na Strahově. Nová zelená úsporám nabízí dotace až 500 korun na metr čtvereční půdorysné plochy zelené střechy.

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman dodal, že nově podpoří využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde nemohou být standardní fotovoltaické panely. Dotace míří i na instalaci zařízení využívajících teplo z odpadní vody, a to formou fixní dotace 5000 korun na bytovou jednotku.

V aktuální třetí výzvě Nové zelené úsporám pro rodinné domy je podle fondu přes 8,8 tisíce žádostí za téměř 1,9 miliardy korun. Fond proplatil 2510 žádostí s celkovou dotací přes 277 milionů korun. Ve druhé výzvě pro bytové domy v Praze přijal fond 269 žádostí za 218 milionů korun, proplatil jich zatím 30 za téměř 22 milionů korun, řekla  mluvčí fondu Lucie Früblingová.

Příjem žádostí na dnes vyhlášené programové novinky začne 9. ledna příštího roku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) k rozšíření programu uvedl, že ministerstvo chce přispět k větší nabídce bytů s velmi nízkou energetickou náročností. V úsporách konečné spotřeby energie se pohybují i nad rámcem požadovaného standardu energetické náročnosti budov. Energeticky úsporných bytů je v Česku zhruba sedm stovek.

Stavebníci mohou dotací pokrýt 15 procent výdajů na výstavbu na jeden projekt. Peníze mohou dodatečně získat i na zpracování odborného posudku nebo zajištění dozorové činnosti.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy