Dotace z Dešťovky nejsou pro zahrádkáře. Musíme si pomoct sami, kritizují ministerstvo

ČTK ČTK
11. 5. 2017 11:50
Příspěvky z nového programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Právě toto omezení vadí zahrádkářům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Český svaz zahrádkářů zkritizoval nový dotační program ministerstva životního prostředí na udržování vody v krajině. Není pro zahrádkáře, což je podle předsedy svazu Stanislava Kozlíka škoda.

Ministerstvo spustí program Dešťovka, ve kterém má být 100 milionů korun, na konci května. Program je součástí koncepce státu v boji proti suchu. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve uvedl, že ČR je dobře připravená na povodně, ale nikoliv na sucho. Jen v Praze se podle něj ročně při splachování WC vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití na pět dní.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Právě omezení pro rekreační domy zahrádkářům vadí. S ministerstvem podle Kozlíka jednali, jejich připomínky ale nebyly zapracovány. "Vypadalo to, že by nám stát mohl pomoci, nakonec si jako zahrádkáři budeme zase muset pomoci sami, " dodal Ivan Dvořák z odborného oddělení svazu.

Výše dotace se pohybuje od 20 000 do 60 000 korun podle pořízené technologie. K této části se připočítávají peníze na každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace pokryje maximálně polovinu výdajů, mezi které lze zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady bude dotována jen v místech výrazně postižených suchem. Patří mezi ně obce na Frýdecko-Místecku, Vysočině nebo na Znojemsku.

 

Právě se děje

Další zprávy