Dostanou se české úřady k informacím z Panamy? Smlouvu máme, ale nemusí pomoci, říká ministerstvo

ČTK ČTK
6. 4. 2016 16:27
Smlouva neumožňuje, aby se české orgány dotazovaly druhé strany v obecné rovině a bez bližšího určení subjektů a vztahu ke konkrétnímu daňovému řízení. ČR tak potřebuje nejdetailnější informace o českých osobách a zahraničních osobách podnikajících v ČR, které jsou obsaženy v tzv. Panama Papers.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

Praha - I když má ČR s Panamou uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění garantující výměnu informací o daňových záležitostech, nemusí se Česko dostat ke konkrétním informacím o tamních aktivitách českých občanů.

Smlouva totiž neumožňuje, aby se české orgány dotazovaly druhé strany v obecné rovině a bez bližšího určení subjektů a vztahu ke konkrétnímu daňovému řízení. ČR tak potřebuje nejdetailnější informace o českých osobách a zahraničních osobách podnikajících v ČR, které jsou obsaženy v tzv. Panama Papers, uvedlo dnes ministerstvo financí ve svém stanovisku ke kauze Panamských dokumentů.

V uplynulých dnech již finanční správa informovala, že požádala německé novináře o poskytnutí potřebných dat obsažených v dokumentech. "K dotazování by mohla finanční správa využít seznam 283 jmen českých občanů, kteří podle médií v kauze figurují, bude-li je mít k dispozici. Ani se seznamem jmen v ruce však nemusí mít české úřady vyhráno," uvedlo MF.

Panamské úřady podle MF například na dotaz, který bude obsahovat pouze jméno, budou požadovat odůvodnění žádosti a poskytnou pouze takové informace, které může o dotyčné osobě požadovat tamní daňová správa. Navíc daňové zatížení v Panamě je poměrně nízká a je možné, že v některých případech nebude mít tamní daňová správa informace žádné. "Kromě toho nemá Panama příliš vysoký standard v oblasti daňové transparentnosti a výměny informací obecně," dodalo MF.

Detailní informace jsou nutnost

Kauza tzv. Panamských dokumentů se týká 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca, které zveřejnilo několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma sídlící v Panamě pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Mezi stovkami osob a firem, jimž Mossack Fonseca údajně pomáhala obcházet daňové zákony založením tzv. offshorových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.

"K úspěšnému odhalení skutečných podvodů je nezbytné, aby měla Finanční správa ČR přístup k co nejdetailnějším informacím o českých osobách a zahraničních osobách podnikajících v ČR, které jsou obsaženy v tzv. Panama Papers. Jedině pak bude možné prověřit, zda osoby zde uvedené využívaly svých struktur v Panamě také k nekalému daňovému jednání," dodalo MF.

Obecně MF považuje zveřejněné informace za znepokojivé a jakoukoliv formu vyhýbání se daňovým povinnostem za nepřijatelnou.

 

Právě se děje

Další zprávy