Kůň či páv v letadle jako "emoční podpora". Výjimka se zneužívá, stěžují si aerolinky

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
3. 2. 2020 12:05
Zatímco v Česku dopravci dovolí cestujícím vzít si do letadla bezplatně pouze asistenčního psa, v USA byla až dosud pravidla velkorysá. Aerolinky umožňovaly lidem přivést si na palubu zdarma jakékoliv zvíře za účelem "emoční podpory" během letu. Cestující však začali možnosti masivně zneužívat a výjimkou tak v kabině nebyla ani exotická zvířata. Úřady se tak rozhodly proti trendu zasáhnout.
Jako terapeutickou podporu vykázali cestující aerolince i přepravu poníka.
Jako terapeutickou podporu vykázali cestující aerolince i přepravu poníka. | Foto: Aktuálně.cz

Britský list Independent informoval, že v důsledku vstřícného pravidla bylo v poslední době na palubách letadel možné potkal třeba kachny, poníky, prasata či krocany, ale i neobvyklá zvířata, jako je například páv či leguán.

Podmínkou bylo pouze předložení dokumentu, který prokazoval psychické problémy cestujícího, mezi něž se řadila třeba i podrážděnost, nekontrolovatelný vztek či neklid během letu. Pasažér následně neplatil běžný poplatek za přepravu zvířete a asistenční zvíře bylo jakožto "emoční podpora" na palubě letadla vítáno.

Právo na cestování s "asistenčními" zvířaty není žádná okrajová záležitost. Například v roce 2017 dopravce Delta Air Lines přepravil každý den v průměru 700 asistenčních zvířat, přičemž jejich počet vzrostl meziročně o 63 procent.

Neobvyklý trend se však poslední dobou vymyká kontrole, lidé se totiž díky výjimce snaží vyhnout poplatku za přepravu zvířete. Letecké společnosti také informovaly o zvýšení počtů "incidentů v souvislosti s nevhodným chováním zvířat v kabině letadla". Patřilo mezi ně "nekontrolované močení", "vyprázdnění", ale i pokousání spolucestujícího v průběhu letu.

"Lidé stále častěji přivádějí na palubu letadla nevycvičená zvířata a ohrožují bezpečnost členů posádky, ostatních cestujících a dalších asistenčních zvířat," uvádí ministerstvo dopravy USA. Počet stížností na asistenční zvířata se za poslední čtyři roky více než ztrojnásobil.

Nyní se tak pravidla přepravy zvířat v letadlech změní. "Cílem je zajistit, aby byl náš systém letecké dopravy bezpečný pro cestující a zároveň přístupný osobám se zdravotním postižením," vysvětluje ministerstvo v dokumentu.

Letecké společnosti tak budou moci zakázat všechna zvířata na palubě s výjimkou řádně vycvičených psů. Cestující, kteří plánují cestovat s asistenčním zvířetem, navíc budou muset vyplnit formulář a dodat osvědčení o výcviku a dobrém chování zvířete. Musí také potvrdit, že zvíře je v dobrém zdravotním stavu, a má "schopnost kontroly nad močovým měchýřem během dlouhého letu".

Vyhláška ovšem zatím nebyla schválena, takže možnost přepravy zvířete, které poskytuje svému majiteli terapeutický přínos, v USA stále platí. 

V Evropě se platí

V Česku podobné nařízení neexistuje, obecně v letectví platí společná evropská legislativa, tedy směrnice Evropského parlamentu a Rady EU. "Evropské právo uznává jako asistenční zvíře pouze asistenčního psa, řádně vycvičeného certifikovanými národními organizacemi. Asistenční pes je převážen na palubě letadla u sedadla cestujícího bez jakýchkoliv dalších poplatků," uvádí František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy ČR. 

Jemelka dále upozorňuje, že v případě odcestování z Ameriky do Evropy je potřeba mít lékařskou zprávu. "Jsme samozřejmě informováni o tom, že zákon v Americe kromě asistenčních zvířat uznává pro bezplatnou přepravu na palubě letadla i zvířata pro emoční podporu. V takovém případě však může letecký dopravce požadovat maximálně rok starou zprávu od lékaře (psychiatra, psychologa nebo terapeuta), že cestující opravdu potřebuje přítomnost zvířete pro svoji pohodu," říká Jemelka.

Přepravě zvířat na palubě však nebrání nic ani v Evropě, cestující však za to musí zaplatit běžný poplatek. Záleží ovšem na podmínkách konkrétní letecké společnosti. "Standardně se mohou na palubě přepravovat například psi, kočky, králíci, činčily a fretky, některé letecké společnosti povolují přepravovat i želvy a ptáky. Pokud cestující chce cestovat se zvířetem letadlem, je nutné si povolení vyžádat u leteckého dopravce v předstihu," vysvětluje pro Aktuálně.cz Kateřina Pavlíková z Letiště Praha.

Konkrétně letecká společnost ČSA povoluje vzít si do kabiny pro cestující pouze psa nebo kočku v uzavíratelné schráně. Schrána nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 cm a její celková hmotnost včetně zvířete by se měla vejít do 8 kg. Za přepravu zvířete si účtuje poplatek 1530 Kč.

Žena přišla na letiště s pávem na rameni. Aerolinky domácího mazlíčka odmítly odbavit | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy