Do Vánoc ještě zhruba o korunu dolů. Zlevňování na čerpacích stanicích pokračuje

Ekonomika Ekonomika
5. 12. 2022 15:24
Ceny paliv v Česku minulý týden znovu klesly. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 dosáhla v průměru už 38,72 koruny za litr. Nafta se aktuálně prodává za 40,30 koruny za litr. Vyplývá to z pondělních dat společnosti CCS, která vývoj na trhu sleduje. Kolem vánočních svátků by se ceny pohonných hmot měly pohybovat ještě asi o korunu níže, odhadují oslovení analytici.
Foto: iStock

Ceny pohonných hmot se pomalu přibližují hodnotám, kterých dosahovaly ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Nejlevnější paliva natankovali řidiči v minulém týdnu v Karlovarském kraji, kde stál litr benzinu v průměru 37,86 koruny. Nafta byla nejlevnější v Jihočeském kraji, a to za průměrných 39,51 koruny za litr.

Naopak nejdražší paliva nabízely tradičně pražské pumpy, kde litr benzinu stál v průměru 39,49 koruny, nafta pak 41,40 koruny za litr.

Řetězec čerpacích stanic Tank ONO přitom cenu za litr benzinu už minulý týden snížil na 35,90 koruny. "Mít benzin v současnosti za 39,90 je blbost. Kdo drží tuto cenu, tak má na benzinu skoro šest korun provizi. My ji máme 1,50," řekl Hospodářským novinám majitel Tank ONO Jiří Ondra, jehož čerpací stanice jsou pověstné nízkými maržemi.

Loni byla v Česku průměrná marže u benzinu 2,55 koruny. Velkoprodej Orlen Unipetrol prodává benzin za 33,42 koruny s DPH.

Podle analytiků je za současným zlevňováním postupný pokles cen ropy a právě i velkoobchodních marží na celém evropském trhu. Roli hraje rovněž slabší dolar, který proti koruně ze svého maxima ztratil už přes deset procent. 

"Mezi vývojem cen ropy a maloobchodních cen je přibližně třítýdenní zpoždění. Cena ropy aktuálně stagnuje a ani velkoobchodní marže nerostou, takže v období Vánoc by měly ceny pohonných hmot brzdit na úrovni, která je o přibližně korunu pod současnou cenou," odhaduje analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Poté by se ale mělo zlevňování zastavit.

Nabídka pohonných hmot na evropském trhu se podle Tomčiaka značně zlepšila i přesto, že klesl dovoz z Ruska. "Evropští obchodníci s ropou a ropnými produkty dokázali navázat a rozšířit spolupráci s jinými dodavateli, a to zejména v Perském zálivu, Severní Americe nebo třeba také v Brazílii či v zemích západní Afriky," pokračuje analytik.

V zemích Evropské unie v pondělí začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Unie společně se skupinou hospodářsky vyspělých zemí G7 paralelně zavedla cenový strop 60 dolarů (zhruba 1390 Kč) za barel ruské ropy přepravované do dalších států.

Moskva uvedla, že opatření destabilizuje globální energetický trh, ale neovlivní její schopnost pokračovat v bojích na Ukrajině.

Dovoz ropovodem Družba, který se týká Česka, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy