Zlevněný lístek si studenti u Českých drah s předstihem nekoupí. Konkurence to umí

Jan Úšela Jan Úšela
24. 8. 2018 7:30
České dráhy tvrdí, že nemohou prodávat lístky za ceny, které budou platné až v září. Konkurence s tímto problém nemá, případně slibuje vrácení peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Tisíce studentů, kteří se v září vrací do škol, si už nyní dopředu nakupují jízdenky. Jako každý rok očekávají, že budou spoje v prvních poprázdninových dnech přeplněné.

Letos je přitom čeká změna: od 1. září mohou spolu s důchodci ve vlacích i autobusech jezdit za čtvrtinovou cenu. Zatímco většina dopravců už začala lístky s novou slevou předprodávat nebo studentům slevu započte později, České dráhy (ČD) si dávají načas.

Nové jízdné začnou prodávat až 1. září a slevu zpětně proplácet nebudou. Zvláště pro vysokoškoláky, kteří si u drah již lístek na září zakoupili, to tedy znamená, že za cestu vlakem zaplatí až o desítky korun více, než by od prvního podzimního měsíce museli.

Dopravci oslovení redakcí uvádějí, že pro ně zavedení nových dotací na jízdenky nepředstavuje problém. Hlavní změnou je pouze zvýšení státního příspěvku. Doposud stát dopravcům za lístky pro děti od šesti do 15 let doplácel polovinu běžné ceny, u studentů do 26 let jízdenky dotoval ze čtvrtiny, důchodcům nad 65 let pak slevy negarantoval vůbec.

Nově státní kasa za všechny zmíněné skupiny zaplatí 75 procent z ceny lístku. "Pro nás jako dopravce se nový systém příliš neliší od toho, jak fungují státem nařízené slevy doposud," uvádí mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. 

Společnost Radima Jančury už od července umožňuje studentům a důchodcům, aby si zářijové lístky na její vlakové a autobusové spoje kupovali s novou slevou. Stejnou možnost již nabízí také konkurenční autobusový dopravce FlixBus nebo společnost GW Train Regio, která provozuje vlaky na severu, západě a východě Čech a na Ostravsku.

Leo Express přiznává, že předprodej zlevněných jízdenek ještě nezahájil. Studentům a seniorům, kteří si na září lístek již koupili, ale slibuje, že jim ještě do konce srpna jízdenky na vyžádání vymění za ty levnější a zbytek peněz vrátí. 

České dráhy oproti tomu podobný krok nechystají. "Nemůžeme prodávat za ceny, které budou platné až od prvního září," říká mluvčí státního dopravce Petr Šťáhlavský. Studenti a důchodci, kteří už zářijové lístky na dráhy mají, se tak nových slev zprvu nedočkají. Jedinou možností je podle Šťáhlavského již zakoupené lístky vrátit a koupit je znovu až 1. září, kdy ČD své ceníky změní. 

Stornování jízdenky zakoupené po internetu lze na e-shopu dopravce provést do 15 minut před odjezdem vlaku a nic se za něj neplatí. Vrácení lístku vydaného u pokladny se ovšem studentům může prodražit. Den před odjezdem jízdenku stornují zdarma, v den odjezdu však zaplatí stokorunový poplatek. Dráhy přitom neumožňují, aby se studenti nových slev za dříve zakoupené zářijové lístky domáhali zpětně.

"Jízdenka není na jméno. Není tedy možné zpětně prokázat, že ji místo studenta neprojel třeba 50letý cestující, který na slevu nárok nemá," zdůvodňuje postup dopravce Šťáhlavský. 

Zlevněné jízdné koncem března schválila první Babišova vláda. Stát za něj letos vydá asi 3,4 miliardy korun, příští rok pak 5,8 miliardy. Kabinet studentům a seniorům původně sliboval bezplatnou vlakovou dopravu po vzoru Slovenska.

Opozice i dopravci ale poukazovali na to, že se slovenští cestující z autobusů přesunuli právě do bezplatných vlaků, jež nyní jezdí přeplněné. I tuzemští dopravci očekávají, že se jim kvůli slevám zvýší počet cestujících. Slevy se ovšem týkají i autobusů, takže by vlaky přetížené být neměly.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy