Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd

Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd
Správa železnic (SŽ) vybrala vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku. Ten bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek by se měl začít stavět v roce 2025. Na tomto a následujících čtyřech snímcích vidíte vizualizaci budoucího terminálu, náklady na vybudování SŽ odhaduje na 780 milionů korun.
Připravovaný terminál, zatím s pracovním názvem Praha-východ, bude sloužit zejména obyvatelům severovýchodní částí Středočeského kraje a okolí Prahy.
Spoje budou jezdit do Brna, Ostravy, Drážďan, Vídně i dalších měst. Na terminálu bude ale fungovat i pravidelná železniční doprava do centra metropole, cesta by měla trvat asi 15 minut.
Stanice by jim měla umožnit využívání vysokorychlostní železnice bez nutnosti cestovat do centra metropole.
Foto: Správa železnic
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2021 17:21
Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu, soutěž vyhrálo autorské duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podívejte se na vizualizaci návrhu i na projekty, které se umístily na dalších příčkách. Stanice na východním okraji Prahy bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek se má ale začít stavět až za čtyři roky.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy