Vyšší rychlost, nižší bezpečnost. První tunel povolí 100 km/h, větrání obstarají auta

Michael Bouška nev Michael Bouška, nev
1. 8. 2019 11:14
Řidiči na dálnici D5 budou moci od podzimu zrychlit. V dálničním tunelu Valík nedaleko Plzně povolí silničáři maximální stokilometrovou rychlost místo současné osmdesátky. Valík se tak stane prvním dálničním tunelem v Česku, kde se bude moci jezdit rychleji. Ke změně však nedochází díky technologickému vylepšení, ale právě naopak. Zánovní tunel z roku 2006 se totiž nově zařadí do nižší bezpečnostní kategorie a speciální technika se z něj paradoxně vymontuje. 
Foto: Radek Pecák

"Na základě dopravního zatížení a dalších odborných parametrů bylo rozhodnuto, že se zohlední dosavadní provozní zkušenosti a připustí se s dodržením bezpečnostních standardů změna bezpečnostní kategorie z TA na kategorii TC,"  vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Spolu s tím se podle něj přistupuje "k optimalizaci technologické výzbroje tunelu".

Při právě probíhající opravě 390 metrů dlouhého tunelu tak stavaři odstraňují například stropní ventilátory. Podle ŘSD totiž rychlejší auta vzduch rozproudí dostatečně a ventilace tak nebude nutná. Bez náhrady budou demontovány i další technické prvky, které nejsou pro tunel kategorie TC potřeba, jako je například měření CO, měření opacity (schopnosti pohlcovat záření) nebo ozvučení tunelu. Zůstane zachované pouze měření rychlosti proudění v tunelu, měření teploty, měření hladiny nádrže požární vody a nádrže kontaminované vody. 

Vyšší rychlostí se v tunelu projedou řidiči od září. Dělníci teď opravují vždy jednu část tunelu. Na začátku září bude tunel na dva dny uzavřen kvůli zkouškám. 

Silničáři jsou přesvědčeni, že díky této změně navíc ušetří. "Úpravou dojde k úspoře nákladů jednak při probíhající opravě tunelu, tak i na následujícím servisu a údržbě v následujících letech," uvedl Studecký.

Změní se i osvětlení. Místo současných světel umístí stavaři do tunelu LED osvětlení. Podle ŘSD má přispět nejen k lepší zrakové pohodě řidičů, ale i k levnějšímu provozu.

Valík pravděpodobně nezůstane jediným "rychlým" tunelem nadlouho a budou ho následovat další. Stokilometrovou rychlost bude ŘSD prozatím rok testovat. "Nebudou-li zjištěny negativní dopady zvýšení rychlosti u tunelu Valík, pak budeme iniciovat zakotvení této změny v další výstavbě a předpisech. Každopádně chceme se s rychlostními limity v tunelech přiblížit státům EU," uvedl Studecký. Zároveň dodal, že chce rychlost zavádět podle místních podmínek. Vždy je ale podle něj nutné minimálně vyměnit osvětlení.

Ventilátory se vrátí za 30 let

Technika se však do tunelu nakonec stejně vrátí, záležet bude na tom, jak bude v budoucnu doprava na D5 houstnout. "Nastane-li skutečné zvýšení dopravního zatížení tunelu takové úrovně, že bude třeba vzduchotechniku doplnit, pak nic nebrání tunel dovybavit, nicméně tuto situaci čekáme až kolem roku 2050," říká Studecký.

V tunelu už delší dobu funguje řidiči obávané úsekové měření rychlosti, zpomalování ze 130 km/h na zmíněnou osmdesátku tak bylo značně nepopulární. Podle Studeckého se rychlost bude měřit i nadále, navíc budou měřicí kamery rozšířeny o systém detekce přepravy nebezpečných látek. 

Kromě samotných úprav kvůli zvýšení rychlosti dojde v tunelu i k opravám trhlin, poškozených výplní dilatačních spár a požárního těsnění.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy