Trend elektrokol pokračuje. V Praze je nově nabízí Bolt, k dispozici jich dal 600

ČTK ČTK
12. 10. 2020 10:27
Společnost Bolt, provozující přepravní aplikaci pro taxislužbu, přivezla v pondělí do Prahy 600 elektrokol určených ke sdílenému využití. V pondělí o tom informoval mediální zástupce firmy Jan Novosad. Kola byla rozmístěna v Praze 1 až 10, uživatelé si je mohou vyzvedávat a opět zanechávat na předem určených místech. Sdílená elektrokola již v metropoli nabízí firmy Homeport nebo Rekola.
Elektrokolo společnosti Bolt
Elektrokolo společnosti Bolt | Foto: Bolt

Kola firma umístila například na Karlínském náměstí, na Andělu, podél Vltavy, na I. P. Pavlova, u Holešovické tržnice i v kopcovitějších čtvrtích, jako jsou Kobylisy. Po skončení jízdy je možné je nechat pouze na místech vyznačených na mapě v aplikaci.

K zapůjčení elektrokol slouží stejná aplikace jako pro přivolání taxi firmy Bolt.
K zapůjčení elektrokol slouží stejná aplikace jako pro přivolání taxi firmy Bolt. | Foto: Bolt

"Ve většině případů se jedná o místa poblíž již existujících cyklostojanů nebo prostory, kde zaparkování kol nebrání běžnému používání chodníku nebo cesty," uvedl Novosad. Firma podle něj rozmístění kol projednala s magistrátem.

K zapůjčení kol slouží stejná aplikace jako pro přivolání řidiče Boltu. Za prvních pět minut jízdy zákazník zaplatí pět korun za minutu, za každou další pak o korunu méně. Maximální rychlost je omezena na 25 kilometrů za hodinu. Kola nebude nutné k dobíjení odvážet do skladu, baterie budou přímo na ulici vyměňovat pracovníci firmy. Podle informací firmy je Praha prvním městem v regionu střední a východní Evropy, ve kterém Bolt sdílená elektrická kola provozuje.

V Praze funguje sdílení jízdních kol a elektrokol firmy Rekola, sdílení automobilů Car4way a Revolt či společnost Homeport, která nabízí elektrokola. Společnost Lime v metropoli nabízí sdílené elektrokoloběžky, které zejména v historickém centru vyvolávají kritiku samospráv i místních obyvatel. Podobné kritice v minulosti čelila například vozítka segway, u kterých magistrát s pomocí změny zákona docílil jejich zákazu. Elektrokoloběžky provozuje i Bolt, ale zatím jen v Olomouci, Pardubicích a Boskovicích.

Video: Tragédie a nehody vyloučit nelze, desítky elektrokoloběžek lidé zničili, říká šéf Lime

Chování lidí neuhlídáte, po desáté hodině večer budete muset potvrzovat způsobilost k jízdě. Chceme elektrokoloběžky integrovat do systému MHD. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy