Otevře se další část dálnice D3 u Budějovic. Zatím však jen v poloviční šířce

ČTK ČTK
29. 10. 2018 12:54
Povolená rychlost v provizorně otevřeném úseku bude 80 kilometrů v hodině. Celá část D3 Ševětín–Borek by měla být hotová až na jaře roku 2020.
Naposledy se na D3 zprovozňoval úsek u Bošilce.
Naposledy se na D3 zprovozňoval úsek u Bošilce. | Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní od 1. prosince jeden směr úseku dálnice D3 Ševětín-Borek na Českobudějovicku. Bude se jezdit dvěma směry namísto jízdy po dosavadní silnici I/3, kde bude ŘSD stavět druhou část dálnice. Úsek je 7,7 kilometru dlouhý. 

Povolená rychlost v úseku bude 80 kilometrů v hodině. Je to o deset kilometrů více, než se nyní jezdí po I/3, kde je rychlost omezená právě kvůli stavbě dálnice. Šířka jízdního pruhu bude čtyři metry, v zimě 4,5 metru, aby se tam vešel pluh silničářů.

ŘSD úsek zprovozní v režimu předčasného užívání. Celá část D3 Ševětín - Borek by měla být hotová na jaře 2020. Nabídková cena na stavbu úseku D3 Ševětín - Borek je 933 milionů Kč bez DPH.

Provoz ze silnice I/3 na nově vybudovaný levý jízdní pás dálnice D3 převede ŘSD na mimoúrovňové křižovatce Ševětín na 118. kilometru a na přejezdu středního dělícího pásu na 125. kilometru. Než ŘSD zprovozní úsek do předčasného užívání, na krajnici osadí svodidla, směrové sloupky a trvalé dopravní značení. Za provozu provedou dělníci dokončovací práce jako oplocení vlevo, zásypy ekoduktu, polní a lesní cesty.

Foto: Aktuálně.cz

ŘSD připravuje i obchvat Českých Budějovic dlouhý 19,8 kilometru, předpokládaná cena je 12,8 miliardy Kč. Firmy již zaslaly nabídky na stavbu obou úseků. U části D3 Úsilné-Hodějovice (7,2 kilometru) podalo nejnižší nabídku sdružení firem Hochtief, Colas a M-Silnice, za 5,28 miliardy Kč, předpokládaná hodnota zakázky byla 6,8 miliardy Kč. U úseku Hodějovice - Dolní Třebonín (12,6 kilometru) nabídlo nejnižší cenu italsko-turecké sdružení firem Astaldi a IC IC İçtaş, 3,94 miliardy Kč. "Hodnoticí komise v současné době posuzuje podané nabídky," řekl Studecký.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD loni v říjnu. Na něj navazuje část Bošilec-Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, bude stát 1,2 miliardy, první řidiči by po ní měli projet v červnu 2019.

Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem ŘSD připravuje dokumentaci EIA, vykupuje pozemky. Na konci června zahájil stát proces EIA u části D3 v úseku Třebonín - Kaplice-nádraží. Stavět by se mohla začít v letech 2020 až 2021.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, tam se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, nyní je v provozu asi 50 kilometrů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy