Bagry vyjely na další úsek D7. Podívejte se, kde všude se ještě letos má dokončovat

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
11. 9. 2020 15:48
U Loun se v pátek začalo pracovat na rozšíření doposud dvoupruhové silnice na dálnici D7. Stavět se bude zhruba šestikilometrový úsek, zatím bez omezení provozu. Hotovo bude podle Ředitelství silnic a dálnic v polovině roku 2022. Úsek je nechvalně známý pro dvě tragické nehody, při jedné z nich zemřelo osm lidí.
Na obchvatu u Loun na dálnici D7 se pracuje od loňského roku, nyní ŘSD začalo s pracemi na rozšíření dvoupruhové silnice.
Na obchvatu u Loun na dálnici D7 se pracuje od loňského roku, nyní ŘSD začalo s pracemi na rozšíření dvoupruhové silnice. | Foto: ŘSD

Na D7 se od loňského roku už staví obchvat Panenského Týnce. Brzo se začne pracovat také na úseku u Chlumčan, na který se aktuálně koná výběrové řízení na zhotovitele. "Na zbývající tři úseky ve Středočeském kraji jsme v letošním roce získali územní rozhodnutí a probíhá příprava ke stavebnímu řízení," uvedl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

U posledního úseku u Postoloprt řeší ŘSD změnu dokumentace pro územní rozhodnutí s ohledem na hladinu stoleté vody. Podle aktuálních podkladů ŘSD se s realizací počítá mezi lety 2025 a 2027, všechny ostatní chybějící nebo rozestavěné úseky by podle harmonogramu měly být zprovozněny v roce 2025.

Po rozšíření silnice přijdou Louny o jeden sjezd z dálnice. "Čtyři pruhy potřebujeme jako sůl. Přestože to vypadá jako klidný úsek, má bohužel na svědomí několik životů," uvedl starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny).

U Panenského Týnce v březnu 2016 havaroval autobus se školáky, nehoda si vyžádala 47 zraněných, z toho 43 dětí. Nejtragičtější následky měla srážka z února 2008, kdy se u Panenského Týnce střetly nákladní vůz, mikrobus a osobní automobil. Tehdy zahynulo osm dělníků z mikrobusu, kteří cestovali na noční směnu.

Náklady na investici u Loun jsou zhruba 773 milionů korun bez DPH, 60 procent z toho zaplatí Evropská unie. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) připomněl, že dálnice D7 je důležitá mimo jiné pro obsluhu průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a zejména strategické zóny Triangle u Žatce. "Je dobře, že se nebude přerušovat při stavbě obchvatu Loun provoz," uvedl.

Denně na I/7 kolem Loun projede až 13 tisíc aut. V daném úseku se státu podařilo vykoupit všechny potřebné pozemky, žádný se nemusel vyvlastňovat.

Seznam úseků dálnic, které se letos zprovozní nově nebo po rekonstrukci: 

KRAJ TYP STAVBY DÉLKA
Vysočina Modernizace D1 u Velkého Meziříčí 5,9 km
Středočeský kraj Vybudování obchvatu mimo obec Řevničov  4,2 km
Středočeský kraj Vybudování přeložky silnice I/6 na trase Nové Strašecí - Řevničov dálnice D6  5,6 km
Středočeský kraj Modernizace D1 v úseku Soutice-Loket 10 km
Moravskoslezský kraj  Stavba dálnice D48 Rybí - MÚK Rychaltice 11,5 km

Video: Podívejte se, jak pokračuje výstavba D1 z Hradce Králové do Jaroměře

Jak pokračuje výstavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře. | Video: ŘSD
 

Právě se děje

před 11 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 50 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy