Tajný let tři kilometry nad zemí. Wizz Air vysvobodil svůj letoun z Ukrajiny

Filip Vokoun Filip Vokoun
20. 9. 2022 12:28
Maďarskému nízkonákladovému dopravci Wizz Air se povedl neobvyklý kousek. Aerolinky dostaly z Ukrajiny letadlo, které tam po vypuknutí války na skoro sedm měsíců uvízlo. Piloti s ním minulý týden absolvovali zhruba 370 kilometrů dlouhou cestu do polských Katovic, přestože je vzdušný prostor nad Ukrajinou uzavřen.
Letoun Airbus A320 maďarských aerolinek Wizz Air, ilustrační foto.
Letoun Airbus A320 maďarských aerolinek Wizz Air, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Airbus A320 aerolinek Wizz Air se minulé úterý vydal na riskantní cestu ze Lvova do Polska. Aby letadlo nesestřelily ruské rakety či ukrajinská protivzdušná obrana, muselo letět ve výšce pouhých deseti tisíc stop, tedy tří kilometrů. To je zhruba o sedm kilometrů méně, než je běžné.

Posádka zapnula letový odpovídač až při přeletu přes hranice. Trasu stroje tak mohl zachytit server Flightradar24, který následně o mimořádné události informoval na sociálních sítích.

Záchranu letadla poté potvrdil i sám dopravce. "Společnost Wizz Air potvrzuje, že po důkladném posouzení rizik a důkladné přípravě její letoun, který se nacházel ve Lvově, odletěl ze zdejšího Mezinárodního letiště Daniela Haličského a dne 13. září 2022 úspěšně přistál v Katovicích," uvedl mluvčí dopravce pro server Aviation Source. 

Jak se dopravci podařilo získat povolení pro odlet ze země, není jasné. Aerolinky Airbus nevlastní, ale pronajímají si ho od japonské společnosti Tokyo Century Corporation.

Airbus uvízl ve Lvově poté, co sem letěl z německého Memmingenu pouhý den před ruskou invazí. Již čtyři dny po začátku války společnost oznámila, že při nejbližší příležitosti hodlá tento a další své letouny z Ukrajiny získat zpět.

V zemi má totiž i nadále další tři Airbusy A320, ty jsou však uvězněny na letišti v Kyjevě, které se od polských hranic nenachází tak blízko jako Lvov. Dopravce o nich navíc nemá žádné informace.

Wizz Air není prvním přepravcem, kterému se po uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou povedlo "vysvobodit" letoun. Začátkem dubna se ukrajinské společnosti Windrose Airlines podařilo odletět ze stejného letiště a přistát ve Varšavě. Piloti tehdy přes polské hranice letěli v pouhých dvou kilometrech nad zemí.

Ukrajinské ministerstvo dopravy minulý týden uvedlo, že je připraveno obnovit provoz na lvovském letišti, pokud získá bezpečnostní záruky od Západu. Zatím ovšem není jasné, jak by tyto záruky měly vypadat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy