Opravený Negrelliho viadukt ničí sprejeři. SŽ najme hlídače, jinde graffiti objednala

Ekonomika Ekonomika
16. 6. 2021 12:07
Správa železnic (SŽ) hledá ostrahu, která by dohlédla na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt v pražském Karlíně. Důvodem jsou opakované útoky vandalů, kteří ho poškozují. Potvrdila to SŽ, která dle svých slov případy vandalismu u železničního mostu eviduje prakticky denně. Na jiných místech naopak graffiti SŽ vítá a oslovila s jejich tvorbou výtvarníky. Jejich díla mají předejít těm nelegálním.
Snímek z rekonstrukce Negrelliho viaduktu
Snímek z rekonstrukce Negrelliho viaduktu | Foto: Aktuálně.cz

Negrelliho viadukt se znovuotevřel loni v červnu po tříleté rekonstrukci. Podle Správy železnic se na něj vandalové zaměřili v podstatě hned po odstranění lešení, na stavbě se začaly objevovat graffiti a tagy. SŽ rovněž bojuje s "výskytem problémových osob pod mosty".

"V současné době evidujeme případy vandalismu prakticky každý týden, ve spolupráci s policií bylo již několik osob zadrženo a byla také podána trestní oznámení. Z prostoru provozované železniční dopravní cesty už byly vykázány desítky osob," uvedl pro web Zdopravy.cz mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Ten také zdůraznil, že dochází k ničení významné stavby s památkovou ochranou a znehodnocení vynaložených veřejných prostředků. "Pachatelé protiprávní činnosti mohou navíc narušit i provozuschopnost dráhy a způsobit si újmu na zdraví," sdělil Gavenda. 

V pondělí tak SŽ vypsala soutěž, v které poptává firmu, jejíž pracovníci budou pravidelnou údržbu provádět. Firma, kterou SŽ poptává pro ostrahu viaduktu, má kromě hlídačů dodat také mobilní patrolu a pracovníka dohledového pracoviště. Státní organizace  stanovila tři pochůzkové okruhy, po kterých mají strážní pravidelně chodit a hlídat, zda nevidí poškození mostu nebo přímo někoho podezřelého. 

Gavenda nechtěl upřesnit, jakým způsobem nyní SŽ oblast monitoruje. Web Zdopravy.cz ale upozornil, že ostraha na české železnici je nezvyklým krokem. Zatímco běžně jsou hlídána nádraží nebo provozní budovy, železniční infrastruktura ne.

"Pro jiné stavby nebo objekty se ostraha zajišťuje operativně, a to na základě aktuálních provozních a bezpečnostních požadavků," dodal Gavenda.

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanice s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná.

Legální sprejerství 

Stát v nedávné době podnikl ještě další kroky, kterými chce předejít vandalismu i u jiných staveb. Na jedné z renovovaných opěrných stěn podél koridoru Smíchov - Radotín povolila Správa železnic legální sprejerství od výtvarníků. Doufá, že povolené obrazy odradí neoficiální tvůrce.

Zdi se v rámci modernizace trati mezi Smíchovem a Radotínem kompletně sanovaly a čistily, opravily se spáry a udělala nová římsa. "Stavba ještě není hotová a část očištěných ploch už je posprejovaná načerno. Proto Správa železnic navázala spolupráci s výtvarnou skupinou Malujeme jinak, která realizuje velkoplošné muraly," vysvětlila pro Zdopravy.cz mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.

V úseku vzniká již první z celkem sedmi legálních děl, obraz se jmenuje Kůň v běhu. Podle Pistoriusové stojí za kresbami umělci, kteří jsou v graffiti komunitě respektovaní, a tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat.

Video: Negrelliho viadukt je jako nový. Po třech letech se vrací do provozu

Po třech letech se dokončila modernizaci Negrelliho viaduktu v Praze. Nejdelší železniční most ve střední Evropě se vrátí do provozu 1. června. | Video: České dráhy
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 6 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy