Směr Jerevan či Istanbul. Rusové v panice skupují letenky, ceny prudce vzrostly

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 9. 2022 16:02
Po středečním vyhlášení částečné mobilizace vzrostl v Rusku zájem o letenky pryč ze země a prudce stoupla také jejich cena. Rusové začali ve velkém skupovat lety do destinací, které jim zůstaly po uvalení západních sankcí přístupné. Podle údajů serveru Aviasales tak byly na středu vyprodány hlavně přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu či arménského Jerevanu, kam ještě Rusové mohou bez víz.
„Jsme připraveni použít jaderné zbraně, neblafuji.“ Putin při vyhlášení částečné mobilizace vyhrožoval Západu. | Video: Reuters

Částečná mobilizace, kterou ruský prezident Vladimir Putin označil za obranu před Západem, jenž se podle něj snaží oslabit a zničit Rusko, má v zemi okamžitou platnost. Tamní ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností a naopak se netýká studentů a branců. Armáda podle ministra Šojgua povolá na 300 tisíc rezervistů. 

Toto prohlášení u Rusů vyvolalo okamžitou odezvu. Data na serveru Google Trends podle agentury Reuters ukázala nárůst vyhledávání na serveru Aviasales, což je nejpopulárnější ruský web pro nákup letenek.

Rusové ve vyhledávači Google hledali spojení "jak opustit Rusko" už v úterý večer. Právě tehdy se čekalo, že Putin se svým projevem vystoupí před veřejenost, nakonec tak ale učinil až ve středu ráno.

Bezvízový styk Rusům momentálně umožňuje Turecko či Arménie, o přímé spoje do jejich metropolí s odletem ve středu byl proto podle serveru Aviasales největší zájem. Rusové ale nakupovali také letenky do gruzínské metropole Tbilisi, kam se z Ruska dá doletět pouze s přestupem.

Zpravodajský server The Moscow Times uvedl, že Rusové letenky do těchto tří metropolí s odletem 21. září vykoupili jen během několika minut po Putinově ranním projevu.

Výkup letenek se promítl také do jejich cen. Ruský turistický web Tourdom informoval, že zatímco ještě ve středu v osm ráno se cena letenek z Moskvy do Jerevanu pohybovala na 17,5 tisících rublech (7000 korun), po deváté ráno už spoj vyšel na téměř 23 tisíc rublů (asi 9500 korun).

Nejlevnější letenky z Ruska do Dubaje ve Spojených arabských emirátech se pak vyšplhaly na více než 300 tisíc rublů, tedy v přepočtu přes 120 tisíc korun.

"V Rusku je kvůli vyhlášené mobilizaci panika. Lidé stále mohou opustit zemi, ale letenky jsou vyprodané," citoval server Yahoo korespondentku agentury AFP Mariju Antonovovou.

Podle ní se navíc vyskytly už první případy mužů, kterým bylo v odletu zamezeno. Ruské železniční dráhy a aerolinky Aeroflot nicméně ve středu uvedly, že zatím nedostaly příkaz zakázat mužům ve věku 18 až 65 let jízdenky a letenky nakupovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy