Nové slevy pro studenty a důchodce startují. Čtěte, jak je využít ve vlaku i autobuse

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 1. 9. 2018 7:03
Slevová revoluce v české dopravě začíná. Projděte si odpovědi na nejčastější otázky.

V jakých vlacích sleva platí?

  • Prakticky ve všech vlacích všech dopravců v Česku, tedy nejen u Českých drah, ale i u soukromníků jako RegioJet, Leo Express, GW Train Regio či Arriva.
  • Nezávisle na jejich kategorii (sleva platí pro osobní i spěšné vlaky, rychlíky včetně kategorie Rx, expresy, IC, EC, Railjet i SC Pendolino).
  • Jen pro vnitrostátní dopravu (může jít o vlak směřující do zahraničí, ale sleva platí jen do poslední stanice před hranicí, v níž může cestující vystoupit - například ve vlaku z Prahy do Berlína platí sleva jen mezi Prahou a Děčínem; naopak u spojů jedoucích ze zahraničí platí z první pravidelné stanice v Česku).
  • Výjimkou jsou mimořádné či historické vlaky, do nichž i běžní cestující platí speciální (většinou vyšší) jízdné.
  • Pouze ve druhé vozové třídě.
  • Dopravci mohou ze slev vyloučit některé konkrétní spoje, aby zabránili jejich přetěžování, zejména ve špičce - tuto možnost ale od září nevyužijí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy