Rychlovlaky by Česku pomohly i sociálně. Brzy je však nebude mít kdo stavět

ČTK ČTK
31. 1. 2019 12:27
Česká republika vysokorychlostní železnici potřebuje, státu to pomůže ekonomicky i sociálně. Na čtvrtečním semináři k výstavbě rychlodrah se na tom shodli dopravní experti. Zároveň odmítli názory, že Česko je pro tento typ tratí příliš malé.
Čínský rychlovlak Fuxing mezi Šanghaji a Pekingem.
Čínský rychlovlak Fuxing mezi Šanghaji a Pekingem. | Foto: Reuters

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v současnosti zpracovává několik studií, které zkoumají podmínky pro výstavby rychlotratí z Prahy do Drážďan, Brna nebo Mnichova. Studie se budou postupně dokončovat během příštích dvou let.

Člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj Jiří Pohl uvedl, že rychlé trati podpoří další růst železniční dopravy v Česku a výraznou úsporou času pomohou i tuzemské ekonomice. Právě časový efekt těchto staveb bude podle něj důležitý při pokračujícím úbytku pracovních sil na českém trhu práce.

Rychlodráhy uvolní podle podporovatelů projektů i současné přetížené konvenční železnice. Pomoci by měli především v okolí velkých aglomerací, případně i v nákladní přepravě.

Podle Oldřicha Sládka, výkonného ředitele Žesnad.cz, které sdružuje nákladní dopravce na železnici, však bude potřeba vedle rychlých tratí rozvíjet právě i konvenční koleje. Nákladní dopravci na železnici jsou podle něj v současnosti proti konkurenci na silnici znevýhodnění právě kvůli nízké propustnosti drah.

K dalším výhodám vysokorychlostních tratí podle účastníků konference je nutné také vyzdvihnout bezpečnostní i ekologické efekty, které podle nich vzniknou díky přechodu části silniční dopravy na železnici.

Problémy však podle některých expertů mohou vzniknout například při výstavbě a rozvoji těchto projektů. Podle akademiků v současnosti chybí na univerzitách studenti pro tento obor, což se projevuje i na pracovním trhu. Komplikace mohou vzniknout i při financování nebo územních řízeních.

Loňská novela o urychlení dopravních staveb obsahuje seznam staveb, jimž by měla například snadnějším vyvlastňováním pozemků pomoci zrychlit jejich realizaci. Do seznamu patří i všechny připravované vysokorychlostní tratě.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy