Řidiči vyrazili na další nový kousek dálnice D3. Zatím však jen v jednom pruhu

ČTK ČTK
18. 12. 2018 12:39
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý částečně zprovoznilo polovinu úseku dálnice D3 Ševětín - Borek na Českobudějovicku. Jezdí se dvěma směry v jednom pruhu namísto jízdy po dosavadní silnici I/3, na jejímž místě bude ŘSD stavět druhou část dálnice. Úsek je 7,7 kilometru dlouhý, povolená rychlost je 80 kilometrů v hodině. Úsek chtěli silničáři zprovoznit 1. prosince, stavebně byl hotový, ale museli počkat na povolení od ministerstev vnitra a dopravy.
Stavba nového úseku dálnice D3 Bošilec - Ševětín
Stavba nového úseku dálnice D3 Bošilec - Ševětín | Foto: ŘSD

V části úseku pojedou i teď řidiči po I/3. Po D3 nově mezi kilometry 118,1 až 125,7, pak sjedou na silnici I/3, zpět na D3 se dostanou na 126,35 kilometru. Úsek dálnice zprovozněný v režimu předčasného užívání končí na kilometru 128,08, řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. V místě přejezdů z dálnice na silnici sníží silničáři rychlost z 80 na 60 kilometrů.

Sjet z nově otevřené části D3 zpět na I/3 musí řidiči proto, že ŘSD kvůli sporu o pozemek zatím nemůže tento úsek dokončit. Majitel jednoho pozemku se odvolal proti vyvlastnění, ve věci rozhodne krajský úřad. ŘSD mohlo pozemek získat v roce 2017, kdy nabylo právní moci první vyvlastnění, pochybilo ale, když za pozemek včas nezaplatilo.

Foto: Aktuálně.cz

Nedohodne-li se ŘSD s majitelem, zprovozní v místě jen část dálnice, podobně jako u Tábora. Nedostavěných by bylo 50 metrů dálnice. Úsek D3 Ševětín - Borek dlouhý 10,6 kilometru za 933,2 milionu korun bez DPH by měl být hotový na jaře 2020.

Řidiči měli podle informací ŘSD z podzimu jezdit částí dálnice, která byla v úterý otevřena, už od 1. prosince. Podle ŘSD ale stavební firma Eurovia pozdě požádala u ministerstev vnitra a dopravy o to, aby resorty schválily a určily trvalé dopravní značení.

"Nevíme, kde vzniklo datum zprovoznění 1. prosince, protože podle našich informací získal investor (ŘSD) rozhodnutí o předčasném užívání na konci minulého týdne. Z toho vyplývá, že úsek bylo možné zprovoznit až dnes, po nabytí právní moci všech těch věcí," řekla mluvčí firmy Eurovia Iveta Štočková.

Povolená rychlost 80 kilometrů v hodině je o deset kilometrů vyšší, než se nyní jezdí po I/3, kde je rychlost omezená právě kvůli stavbě dálnice. Šířka jízdního pruhu bude v zimě 4,5 metru, v létě ji silničáři sníží na 3,5 metru. V zimě bude širší, aby se tam vešel pluh silničářů.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí-Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD loni v říjnu. Na něj navazuje část Bošilec-Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, bude stát 1,2 miliardy a první řidiči by po ní měli jet v červnu 2019.

Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem ŘSD připravuje dokumentaci EIA a vykupuje pozemky. Na konci června stát zahájil proces EIA u části D3 v úseku Třebonín - Kaplice-nádraží. Stavět by se mohla začít v letech 2020 až 2021.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, nyní je v provozu asi 50 kilometrů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy