Řidiči vyrazili na další nový kousek dálnice D3. Zatím však jen v jednom pruhu

ČTK ČTK
18. 12. 2018 12:39
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý částečně zprovoznilo polovinu úseku dálnice D3 Ševětín - Borek na Českobudějovicku. Jezdí se dvěma směry v jednom pruhu namísto jízdy po dosavadní silnici I/3, na jejímž místě bude ŘSD stavět druhou část dálnice. Úsek je 7,7 kilometru dlouhý, povolená rychlost je 80 kilometrů v hodině. Úsek chtěli silničáři zprovoznit 1. prosince, stavebně byl hotový, ale museli počkat na povolení od ministerstev vnitra a dopravy.
Stavba nového úseku dálnice D3 Bošilec - Ševětín
Stavba nového úseku dálnice D3 Bošilec - Ševětín | Foto: ŘSD

V části úseku pojedou i teď řidiči po I/3. Po D3 nově mezi kilometry 118,1 až 125,7, pak sjedou na silnici I/3, zpět na D3 se dostanou na 126,35 kilometru. Úsek dálnice zprovozněný v režimu předčasného užívání končí na kilometru 128,08, řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. V místě přejezdů z dálnice na silnici sníží silničáři rychlost z 80 na 60 kilometrů.

Sjet z nově otevřené části D3 zpět na I/3 musí řidiči proto, že ŘSD kvůli sporu o pozemek zatím nemůže tento úsek dokončit. Majitel jednoho pozemku se odvolal proti vyvlastnění, ve věci rozhodne krajský úřad. ŘSD mohlo pozemek získat v roce 2017, kdy nabylo právní moci první vyvlastnění, pochybilo ale, když za pozemek včas nezaplatilo.

Foto: Aktuálně.cz

Nedohodne-li se ŘSD s majitelem, zprovozní v místě jen část dálnice, podobně jako u Tábora. Nedostavěných by bylo 50 metrů dálnice. Úsek D3 Ševětín - Borek dlouhý 10,6 kilometru za 933,2 milionu korun bez DPH by měl být hotový na jaře 2020.

Řidiči měli podle informací ŘSD z podzimu jezdit částí dálnice, která byla v úterý otevřena, už od 1. prosince. Podle ŘSD ale stavební firma Eurovia pozdě požádala u ministerstev vnitra a dopravy o to, aby resorty schválily a určily trvalé dopravní značení.

"Nevíme, kde vzniklo datum zprovoznění 1. prosince, protože podle našich informací získal investor (ŘSD) rozhodnutí o předčasném užívání na konci minulého týdne. Z toho vyplývá, že úsek bylo možné zprovoznit až dnes, po nabytí právní moci všech těch věcí," řekla mluvčí firmy Eurovia Iveta Štočková.

Povolená rychlost 80 kilometrů v hodině je o deset kilometrů vyšší, než se nyní jezdí po I/3, kde je rychlost omezená právě kvůli stavbě dálnice. Šířka jízdního pruhu bude v zimě 4,5 metru, v létě ji silničáři sníží na 3,5 metru. V zimě bude širší, aby se tam vešel pluh silničářů.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí-Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD loni v říjnu. Na něj navazuje část Bošilec-Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, bude stát 1,2 miliardy a první řidiči by po ní měli jet v červnu 2019.

Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem ŘSD připravuje dokumentaci EIA a vykupuje pozemky. Na konci června stát zahájil proces EIA u části D3 v úseku Třebonín - Kaplice-nádraží. Stavět by se mohla začít v letech 2020 až 2021.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, nyní je v provozu asi 50 kilometrů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

Další zprávy