Padla překážka blokující několik dálničních projektů. ÚOHS uznal "nový" Metrostav

ČTK ČTK
14. 10. 2021 10:31
Úsek dálnice D3 u jihočeské Kaplice by mohla postavit firma Metrostav Infrastructure. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s ní kvůli jejím zpochybněným referencím zatím nepodepsalo smlouvu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference Metrostavu uznat.
Stavba dálnice D3
Stavba dálnice D3 | Foto: ŘSD

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl uvedl, že organizace použije toto rozhodnutí jako platný judikát pro ostatní tendry s Metrostavem. Na jeho základě postupně uvolní k podpisu ostatní smlouvy u výběrových řízení, do nichž podal Metrostav Infrastructure nejvýhodnější nabídku. "Nejdřív budeme takto uvolňovat menší zakázky, potom ty větší," řekl Rýdl.

Akcionářem Metrostav Infrastructure je firma Metrostav, které soud loni nepravomocně zakázal účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Důvodem byl podíl v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Metrostav pak převedl silniční projekty na nově přejmenovanou dceřinou firmu.

Na stavbu části D3 Třebonín-Kaplice nádraží dostalo ŘSD pět nabídek, nejvýhodnější za 1,87 miliardy podala právě Metrostav Infrastructure. ŘSD s ní ale dosud nepodepsalo smlouvu, přičemž stát chtěl začít stavět letos ve druhém pololetí.

"Jsme v situaci, kdy víc než dvanáct důležitých staveb máme blokovaných sporem Metrostavu. My jsme ho (z tendrů) vylučovali, Metrostav se odvolal k ÚOHS a z konce minulého týdne máme rozhodnutí, ve které nám (úřad) říká, že máme reference uznat, a tam, kde podal Metrostav nejvýhodnější nabídku, s ním podepsat smlouvu. Po velmi pečlivém právním prozkoumání se tím budeme řídit," řekl Rýdl. Vedle D3 jde třeba o jeden úsek D6 za Krušovicemi.

ÚOHS rozhodl, že zadávací řízení na obchvat Čebína na Brněnsku, v němž Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje vybrala jako zhotovitele firmu Metrostav Infrastructure, bylo v pořádku. Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Úřad se řízením zabýval na návrh společnosti Eurovia.

Konkurenční firmy Metrostavu zpochybňovaly, zda se Metrostav Infrastructure může prokazovat referencemi, které pocházejí ze staveb, jež dodával Metrostav. Samotné ŘSD vyřadilo Metrostav Infrastructure z tendru na stavbu odpočívadla na D1 u středočeské obce Psáře. Firma se odvolala, věc řeší ÚOHS.

Metrostav Infrastructure v srpnu uvedla, že je připravena začít hned stavět. Na firmu podle jejího vyjádření přešly od 1. září loňského roku s převodem části závodu zakázky uskutečněné v Česku divizí 4 Metrostav včetně referencí. "ŘSD má s naší prací mnohaleté zkušenosti a naše reference jsou průkazné," uvedl v srpnu ředitel Metrostav Infrastructure Zdeněk Ludvík.

Úsek D3 u Kaplice dlouhý 8,5 kilometru by se měl stavět tři roky. Zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Video: "Pozor, kůň na dálnici." Zběhlá klisna zaskočila řidiče, v šoku uběhla kilometry

Řidiči jedoucí po dálnici, která spojuje americké státy Kentucky a Indiana, nevěřili svým očím. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy