RegioJet zezelená. Nové vlaky pro Ústecko opustí na žádost kraje tradiční žlutou

Foto: RegioJet
Jan Nevyhoštěný Michal Bouška, Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 7. 3. 2019 14:02
Železniční a autobusový dopravce RegioJet podepsal na polské ambasádě v Praze smlouvu na dodávku sedmi nových souprav pro Ústecký kraj. Dodá je polská firma Pesa Bydgoszcz, jejíž jiné soupravy jezdí už v barvách Českých drah pod názvem RegioShark. Soukromý dopravce nové vlaky nasadí na regionální tratě v Ústeckém kraji, kde vystřídá České dráhy. Na základě smlouvy s krajem však budou muset mít soupravy zelenou barvu.

RegioJet přitom dosud na všech svých spojích využívá výhradně tradiční žlutou. Spojení "žluté vlaky" používá firma podnikatele Radima Jančury i marketingově.

Zelenou barvu bude muset použít proto, že se jedná o standardní barvu dopravců objednávaných Ústeckým krajem, stejnou mají i tamní autobusy. V případě RegioJetu však bude zelená o to pikantnější, že se jedná o barvu jeho hlavního konkurenta - německé společnosti FlixBus.

"RegioJet nakoupí sedm elektrických vlaků pro provoz osobních vlaků v Ústeckém kraji. Dopravu na vybraných tratích bude zajišťovat již od letošního prosince, nové vlaky vyjedou od prosince 2021," řekl mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Nové vozy budou nízkopodlažní, klimatizované a s kapacitou pro 110 cestujících, kteří v nich budou mít k dispozici připojení do zásuvek a k internetu.

Celková hodnota zakázky je více než půl miliardy Kč s tím, že společnost Pesa dodá během druhé poloviny roku 2021 všech sedm souprav tak, aby plné zahájení jejich provozu mohlo proběhnout v souladu se smlouvu s Ústeckým krajem od změny jízdního řádu v prosinci 2021.

RegioJet vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti tratích v Ústeckém kraji loni v červenci. Za 1,005 milionu kilometrů ročně nabídl 149 milionů korun. Dalšími zájemci na provoz elektrifikovaných tratí byli České dráhy, Arriva a Leo Express.

Smlouva bude platit od roku 2019, jde o první zakázku RegioJetu v Česku na provoz regionálních vlaků. Jezdit bude z Děčína po pravém břehu do Ústí nad Labem - Střekova, z Ústí nad Labem do Bíliny přes Úpořiny a z Mostu do Žatce.

Nové elektrické vlaky nahradí většinou současné dieselové soupravy Regionova. Vlaky budou jezdit častěji než dosud. "Ekonomická životnost drážního vozidla je 30 let, což by v případě pořízení motorových jednotek znamenalo na dalších 30 let zvýšenou zátěž životního prostředí v Ústeckém kraji," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

"Dokázali jsme Ústeckému kraji nabídnout nové moderní elektrické soupravy a zvítězit v poptávkovém řízení s nejlepší cenou. Je to i díky tomu, že provoz nových elektrických souprav bude úspornější a zároveň také výrazně šetrnější k životnímu prostředí," řekl majitel RegioJetu Radim Jančura.

"Dnešní podpis smlouvy ukazuje, že historie se ráda opakuje. Téměř přesně před 8 lety, 17. března 2011, jsme v Praze podepsali smlouvu o dodávkách prvních motorových jednotek Pesa Link pro český trh," uvedl při podpisu smlouvy prezident společnosti Pesa Krzysztof Sędzikowski.

Součástí kontraktu je podle něj i 24měsíční záruka a servis. "Kontrakt umožňuje prodloužit opci na dalších pět až osm let," upřesnil Sedzikowski. 

Dopravní společnost RegioJet Radima Jančury začala v uplynulých letech jezdit s novými spoji mezi Prahou a Bratislavou a Prahou a Vídní a s malými výjimkami jezdí přes den v hodinovém intervalu mezi Prahou a Brnem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy