RegioJet zezelená. Nové vlaky pro Ústecko opustí na žádost kraje tradiční žlutou

RegioJet zezelená. Nové vlaky pro Ústecko opustí na žádost kraje tradiční žlutou
Železniční a autobusový dopravce RegioJet podepsal na polské ambasádě v Praze smlouvu na dodávku sedmi nových souprav pro Ústecký kraj. Dodá je polská firma Pesa Bydgoszcz, jejíž jiné soupravy jezdí už v barvách Českých drah pod názvem RegioShark. Soukromý dopravce nové vlaky nasadí na regionální tratě v Ústeckém kraji, kde vystřídá České dráhy. Na základě smlouvy s krajem však budou muset mít soupravy zelenou barvu.
RegioJet přitom dosud na všech svých spojích využívá výhradně tradiční žlutou. Spojení "žluté vlaky" používá firma podnikatele Radima Jančury i marketingově.
RegioJet vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti tratích v Ústeckém kraji loni v červenci. Za 1,005 milionu kilometrů ročně nabídl 149 milionů korun. Dalšími zájemci na provoz elektrifikovaných tratí byli České dráhy, Arriva a Leo Express. Na obrázku interiér nových vlaků.
Smlouva bude platit od roku 2019, jde o první zakázku RegioJetu v Česku na provoz regionálních vlaků. Jezdit bude z Děčína po pravém břehu do Ústí nad Labem - Střekova, z Ústí nad Labem do Bíliny přes Úpořiny a z Mostu do Žatce. Na obrázku vizualizace nových vlaků.
Foto: RegioJet
Jan Nevyhoštěný Michal Bouška, Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 7. 3. 2019 14:02
Železniční a autobusový dopravce RegioJet podepsal na polské ambasádě v Praze smlouvu na dodávku sedmi nových souprav pro Ústecký kraj. Dodá je polská firma Pesa Bydgoszcz, jejíž jiné soupravy jezdí už v barvách Českých drah pod názvem RegioShark. Soukromý dopravce nové vlaky nasadí na regionální tratě v Ústeckém kraji, kde vystřídá České dráhy. Na základě smlouvy s krajem však budou muset mít soupravy zelenou barvu.

RegioJet přitom dosud na všech svých spojích využívá výhradně tradiční žlutou. Spojení "žluté vlaky" používá firma podnikatele Radima Jančury i marketingově.

Zelenou barvu bude muset použít proto, že se jedná o standardní barvu dopravců objednávaných Ústeckým krajem, stejnou mají i tamní autobusy. V případě RegioJetu však bude zelená o to pikantnější, že se jedná o barvu jeho hlavního konkurenta - německé společnosti FlixBus.

"RegioJet nakoupí sedm elektrických vlaků pro provoz osobních vlaků v Ústeckém kraji. Dopravu na vybraných tratích bude zajišťovat již od letošního prosince, nové vlaky vyjedou od prosince 2021," řekl mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Nové vozy budou nízkopodlažní, klimatizované a s kapacitou pro 110 cestujících, kteří v nich budou mít k dispozici připojení do zásuvek a k internetu.

Celková hodnota zakázky je více než půl miliardy Kč s tím, že společnost Pesa dodá během druhé poloviny roku 2021 všech sedm souprav tak, aby plné zahájení jejich provozu mohlo proběhnout v souladu se smlouvu s Ústeckým krajem od změny jízdního řádu v prosinci 2021.

RegioJet vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti tratích v Ústeckém kraji loni v červenci. Za 1,005 milionu kilometrů ročně nabídl 149 milionů korun. Dalšími zájemci na provoz elektrifikovaných tratí byli České dráhy, Arriva a Leo Express.

Smlouva bude platit od roku 2019, jde o první zakázku RegioJetu v Česku na provoz regionálních vlaků. Jezdit bude z Děčína po pravém břehu do Ústí nad Labem - Střekova, z Ústí nad Labem do Bíliny přes Úpořiny a z Mostu do Žatce.

Nové elektrické vlaky nahradí většinou současné dieselové soupravy Regionova. Vlaky budou jezdit častěji než dosud. "Ekonomická životnost drážního vozidla je 30 let, což by v případě pořízení motorových jednotek znamenalo na dalších 30 let zvýšenou zátěž životního prostředí v Ústeckém kraji," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

"Dokázali jsme Ústeckému kraji nabídnout nové moderní elektrické soupravy a zvítězit v poptávkovém řízení s nejlepší cenou. Je to i díky tomu, že provoz nových elektrických souprav bude úspornější a zároveň také výrazně šetrnější k životnímu prostředí," řekl majitel RegioJetu Radim Jančura.

"Dnešní podpis smlouvy ukazuje, že historie se ráda opakuje. Téměř přesně před 8 lety, 17. března 2011, jsme v Praze podepsali smlouvu o dodávkách prvních motorových jednotek Pesa Link pro český trh," uvedl při podpisu smlouvy prezident společnosti Pesa Krzysztof Sędzikowski.

Součástí kontraktu je podle něj i 24měsíční záruka a servis. "Kontrakt umožňuje prodloužit opci na dalších pět až osm let," upřesnil Sedzikowski. 

Dopravní společnost RegioJet Radima Jančury začala v uplynulých letech jezdit s novými spoji mezi Prahou a Bratislavou a Prahou a Vídní a s malými výjimkami jezdí přes den v hodinovém intervalu mezi Prahou a Brnem.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 39 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy