Do Bruselu nočním vlakem: RegioJet chystá linku pro úředníky i marihuanové turisty

Ekonomika Ekonomika
8. 4. 2021 12:45
Soukromý dopravce RegioJet chce společně s nizozemským start-upem European Sleeper v průběhu příštího roku uvést do provozu noční vlak, který bude jezdit z Prahy přes Berlín a Amsterdam až do Bruselu. Vlakové spojení má podle RegioJetu přispět k ekologičtějšímu a také pohodlnějšímu cestování v Evropské unii. Noční spoje provozují i České dráhy, kvůli pandemii jsou ale nyní pozastaveny.

Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj uvedl, že obě společnosti aktuálně seznamují se záměrem spustit novou linku regulátory železniční dopravy v jednotlivých zemích. Současně probíhá podávání žádostí o kapacity vlakových tras.

Vlak má poprvé vyjet v průběhu příštího roku. Cestující vždy vyrazí v podvečerních hodinách z Prahy, přes Drážďany a Berlín pojedou do Amsterdamu a dopoledne dalšího dne vlak dorazí do belgické metropole. Ondrůj podotkl, že je to ideální například pro lidi, kteří cestují do Bruselu pracovně na jednání některé z evropských institucí. 

Další zájemce také může nalákat rychlé spojení do Amsterdamu, který bývá oblíbeným cílem turistů vyhledávajících bujarý noční život a legální prodej konopí.

V opačném směru bude vlak odjíždět z Bruselu v podvečer přes Amsterdam do Německa a do Prahy dorazí dopoledne. Plán cesty zachycuje výše přiložený tweet.

"Novým nočním spojem na trase Praha - Brusel - Amsterdam se RegioJet a European Sleeper hlásí k celoevropské iniciativě rozvoje ekologicky výhodné noční vlakové dopravy," uvedl Ondrůj.

Letecké dopravě v současné době kromě požadavků na šetrnější cestování ubližuje také koronavirová pandemie. Naopak cestování na delších trasách po železnici začíná být znovu populární, zejména noční vlaky chce provozovat právě i start-up European Sleeper. Firmu založili začátkem roku dva podnikatelé, kteří o sobě mluví jako o nadšencích do nočních vlaků.

RegioJet a European Sleeper budou na provozu vlakového spojení do Bruselu spolupracovat s dalšími dopravci, kteří v jednotlivých zemích zajistí provoz i prodej jízdenek. Spoje by měly nabídnout místa jak na sedačkách, tak ve spacích kupé. 

Ještě letos chce RegioJet, jehož majitelem je společnost Student Agency, vlastněná podnikatelem Radimem Jančurou, zprovoznit také noční vlakové spojení na trase Praha - Košice, dále také Praha - Přemyšl (Polsko) - Lvov a v létě znovu po loňském úspěchu vypraví spoje do chorvatské Rijeky a Splitu.

Státní dopravce České dráhy noční spoje obnoví v závislosti na vývoji epidemie koronaviru. "V tuto chvíli předpokládáme, že by se postupně začaly obnovovat od konce května, nicméně přesný termín bude záviset na aktuální situaci a také na dohodě s našimi zahraničními partnery," sdělila mluvčí Gabriela Novotná. 

Podle Novotné bývá za běžného provozu největší zájem o spoje na Slovensko, dále do Maďarska, Polska a také Švýcarska. "Hojně využívaný bývá za normálních okolních i autovlak z Prahy do Popradu a Košic," doplnila.

Video: Správa železnic testovala rychlost 200 km/h v Ejpovickém tunelu

Správa železnic testovala rychlost 200 km/h v Ejpovickém tunelu. | Video: Správa železnic
 

Právě se děje

před 49 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy