Dvě třetiny Čechů chtějí vycestovat do zahraničí. Chybí jim zážitky, ukázal průzkum

ČTK ČTK
7. 6. 2021 12:03
Dvě třetiny Čechů chtějí v současné situaci podle průzkumu pražského letiště, který vypracovala společnost Median, vycestovat do zahraničí. To je asi o dvacet procentních bodů více než loni. Část lidí nadále odrazují protikoronavirová omezení. V pondělí to uvedlo Letiště Praha, které poptávku po cestování mapovalo v průzkumu i vloni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Právě cestování podle průzkumu Letiště Praha schází většině Čechů ze všech volnočasových aktivit během pandemie koronaviru nejvíce. Ochotu vycestovat do ciziny v průzkumu deklarovalo 67 procent dotázaných. Velká část z nich okamžitě, další například do dvou měsíců. Nejvyhledávanějším cíle by byly destinace u moře.

Podle průzkumu se zvýšil také zájem o letecké cestování. Nyní by ho zvolilo 63 procent cestujících. V červenci loňského roku to bylo 41 procent. Průzkum také ukázal, že až 68 procent dotázaných plánuje s rozvolněním nejvíce utrácet za cestování. To je v případě budoucích investic Čechů na prvním místě ze všech volnočasových aktivit.

Češi dále v průzkumu nejčastěji uváděli, že nejvíce jim chybí právě cestování a zážitky z něj. Na druhém místě se umístily návštěvy restaurací či barů, které postrádala zhruba polovina dotázaných. Dalším chyběly kulturní či sportovní akce a setkávání s rodinou či přáteli.

Leteckou dopravou podle průzkumu nechce kvůli současným protikoronavirovým opatřením cestovat kolem osmnácti procent respondentů. To je o zhruba polovinu méně než při loňském průzkumu.

Letiště hodnotí výsledky průzkumu jako pozitivní. Připomnělo, že doprava na letišti nyní postupně stoupá. V červnu nabídne letecké linky do více než sedmdesáti destinací.

Průzkum pro letiště během dubna a května provedla agentura Median na vzorku 1572 respondentů.

Video: Řecké ostrovy jsou oázy bez covidu. Pláže i bary jsou zatím prázdné, říká Češka z Korfu

Plánem je, aby byli do konce června alespoň první dávkou očkováni všichni lidé, kteří žijí na ostrovech, říká spisovatelka Pavla Smetanová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy