Předbíhání za poplatek povoleno. Pražské letiště prodává kupony na rychlejší odbavení

on on
3. 7. 2019 10:33
Ve frontě jsou si všichni rovni, někteří však rovnější. Cestující na "schengenském" terminálu 2 Letiště Václava Havla mají nyní možnost koupit si online či na kiosku speciální poukaz na rychlejší odbavení. Takzvaný Security FastTrack vyjde na 150 korun a letiště slibuje, že na každý půlhodinový blok jich prodá pouze pět.
Foto: Letiště Praha

Právo předbíhat zdlouhavé fronty mají za speciální poplatek možnost například návštěvníci některých zábavních parků, na letištích pak běžně třeba majitelé speciálních zákaznických karet či dražších letenkových tarifů. Nyní si na pražském letišti tato možnost otevřela všem, kteří jsou ochotni si za ni připlatit. 

Takzvaný Security FastTrack je možné koupit na internetu, či na kiosku přímo na letišti. Zákazník si vybere 30 minutový blok před odletem, kdy bez zdržení projde až k bezpečnostní kontrole.

Stejná služba byla dosud na Letišti Praha dostupná pouze pro cestující vyšších cestovních tříd a pro zákazníky s vysokým statusem z věrnostních programů přímo od aerolinek. Aby se netvořily fronty i v tomto rychlejším koridoru, prodá na jedno půlhodinové okno letiště pouze pět vstupenek.

"Při dostatečné kapacitě Security FastTracku se tak budou moci cestující v podstatě na poslední chvíli sami rozhodnout až při zhodnocení aktuální situace na letišti, zda služby pro rychlejší průchod využijí," říká Jiří Petržilka, výkonný ředitel neleteckého obchodu Letiště Praha. Smart kiosky jsou cestujícím k dispozici v pěti jazycích: vedle češtiny jde o angličtinu, němčinu, italštinu a francouzštinu. 

Cena služby pro jednu osobu je 150 korun. Služba je ale rovněž zahrnuta v balíčku doprovodných služeb při on-line objednávce parkování na Letišti Praha.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy