Pražské letiště praská ve švech. I přes problémy s letadly Boeingu je provoz rekordní

Michael Bouška Michael Bouška
17. 10. 2019 10:06
V letní sezóně od července do září letošního roku pracovníci pražského letiště odbavili rekordních více než 5,8 milionu cestujících. Meziročně se jejich počet zvýšil o šest procent. Nejvytíženějším měsícem byl tradičně srpen.
Foto: Letiště Praha

"Na konstantně výborných provozních výsledcích letiště mají podíl nově otevíraná letecká spojení, navyšování linek do stávajících destinací i neustálé navyšování kapacit na existujících linkách," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Počet odbavených cestujících na Letišti Praha:

Měsíc

Počet odbavených cestujících

Meziroční nárůst

Červenec

1 967 569

4,8 %

Srpen

1 997 182

6,5 %

Září 

1 847 846

6,7 %

CELKEM

5 812 597

6,0 %

Zdroj: Letiště Václava Havla Praha

Zatímco počty odbavených cestujících v meziročním srovnání na Letišti Praha rostly, v případě počtu letadel zaznamenalo letiště pokles. V červenci až září jejich počet meziročně klesl o 1,6 %. Nejvíce poklesl počet letadel v září, a to o 2,2 %.

V praxi to tak znamená, že do Prahy létá méně letadel, ta jsou ovšem větší a více obsazená. Podle Řehoře se v Praze vyplatí dávat leteckým společnostem slevu z poplatků, když létají s většími letadly. Ty navíc cestujícím zpravidla poskytují větší komfort.

Letiště rostlo i přes problémy Boeingů 737 MAX. "Uzemnění těchto strojů se nás, na rozdíl od jiných letišť v Česku, nedotklo. Společnosti Smartwings se podařilo sehnat jiná letadla o stejné kapacitě," doplnil pro Aktuálně.cz Řehoř.

Zmíněná společnost si najala starší letadla Boeing od jiných leteckých společností. Stroje typu MAX vystřídal na několika letech i moderní Airbus A350 etiopských aerolinií Etiopean.

V letošním roce letiště očekává, že překoná loňský rekord, který činil 16,8 milionu odbavených cestujících. "Počítáme, že odbavíme zhruba 17,7 milionu cestujících," upřesnil pro Aktuálně.cz Řehoř.

I přes růst počtu cestujících letiště očekává podobné hospodářské výsledky jako loni. "Náš zisk by zatím podle prvního odhadu mohl být přibližně kolem 4,3 miliardy Kč," dodal.

Nejvíce cestujících v letních měsících směřovalo tradičně do Londýna. Nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo Letiště Praha také na linkách do celkem 15 dálkových destinací.

V rámci třetího čtvrtletí využilo těchto linek 465 tisíc cestujících, což je o 12 procent více než za stejné období loni. Největší meziroční nárůst z dálkových destinací potom zaznamenaly linky do Severní Ameriky, a to o téměř 30 procent.

Nejoblíbenější destinace podle počtu odbavených cestujících

Destinace

Počet odbavených cestujících

1. Londýn

358 388

2. Moskva

223 465

3. Paříž

217 956

4. Amsterdam

207 788

5. Antalya

199 137

Zdroj: Letiště Václava Havla Praha

Letiště nepředpokládá, že by výsledky v letošním roce ovlivnil odliv čínských aerolinek, který minulý týden připustil prezident Miloš Zeman. Podle Řehoře Praha nemá od leteckých společností zprávu o rušení linek pro zimní sezónu.

Letní sezóna podle letiště zatím zůstává otevřená. Pokud by k rušení čínských linek nakonec skutečně došlo, pro letiště by to podle Řehoře významný problém nebyl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy