Praha přestane tajit zpoždění autobusů. "Bezpečnostní důvody" pominuly, data nasdílí

Michael Bouška Michael Bouška
10. 10. 2019 7:26
Cestující v hlavním městě budou moci od ledna zjistit na internetu či přes mobil zpoždění autobusů dopravního podniku. Ten dosud data o aktuální poloze vozidel veřejnosti tajil, i když je měl k dispozici pro své interní potřeby. Zveřejnění podle dopravce bránily "bezpečnostní důvody", ale hlavně však smlouva s dodavatelem softwaru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Na projektu sdílení dat pracujeme, spuštění předpokládáme během ledna příštího roku," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz mluvčí DPP Daniel Šabík. Zároveň dodal, že cestující díky tomuto projektu budou moci zjistit přesnou polohu všech autobusů městského dopravce.

Informaci potvrdila i společnosti Ropid, která v Praze a okolí veřejnou dopravu organizuje. "Dopravní podnik dal příslib, že data o aktuálních odjezdech autobusů budou, alespoň v základní podobě, dostupné po Novém roce," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Pražský dopravní podnik byl až dosud jediným dopravcem v hlavním městě a jeho okolí, který data o zpoždění nesdílel. Ostatní dopravci mají povinnost zakotvenou ve standardech kvality, které jsou součástí smlouvy s Prahou a Středočeským krajem.

Cestující si může aktuální odjezdy včetně zpoždění kdykoliv zjistit přes web PID.cz, aplikaci PID Lítačka či přes Google Mapy. Informace o zpožděních on-line jsou běžné v jiných městech, například v Brně.

Změna se zatím nedotkne tramvají, u nich budou cestující odkázáni jen na odjezdy podle jízdního řádu. "Tramvaje by se měly řešit ideálně v příštím roce. Termín ale ještě stanoven nebyl," řekl Drápal. Neoficiálně uvádí zpoždění pražských tramvají jen fanouškovský web Mobilnítabla.cz.

Dopravní podnik data dlouhou dobu zveřejnit nechtěl. Nejprve to odůvodňoval obavami o bezpečnost. Server iRozhlas následně přišel s informací, že sdílení dopravnímu podniku neumožňuje smlouva s dodavatelem řídicího softwaru, firmou Xanthus. Jakým způsobem dopravní podnik od ledna data zveřejní, není jasné, technické detaily firma neuvedla.

Sdílení dat ze strany dopravního podniku v minulosti kritizovali také politici. "Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského dopravního podniku, což je pro cestující naprosto zásadní informace," uvedl dříve náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou. Provozuje více než 1100 autobusů s průměrným stářím devět let. Náklady podniku na provoz autobusů pražské integrované dopravy činí ročně skoro čtyři miliardy korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy